Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

30 lat ekumenicznej współpracy Lublin–Balingen

25 maja 2023

(fot. Sergij Fic, ks. Korneliusz Wilkiel)

 

Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska od 30 lat aktywnie zaangażowana jest w ekumeniczne partnerstwo z okręgiem kościelnym Balingen Ewangelickiego Kościoła Krajowego w Wirtembergii. Z okazji tego jubileuszu odbyły się okolicznościowe nabożeństwa dziękczynne, konferencja i ekumeniczny koncert muzyki sakralnej.

Obchody 30-lecia ekumenicznych kontaktów miały miejsce w Balingen. W spotkaniu wzięła udział delegacja prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, na czele z abp. Ablem, oraz delegacja Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie. Uroczystości rozpoczęły się 19 maja molebnem – nabożeństwem dziękczynnym w cerkwi prawosławnej św. Marcina. Następnie delegacja polska wraz z gospodarzami udała się do starostwa powiatu, gdzie zostali powitani przez starostę. W godzinach popołudniowych w głównej świątyni Balingen miał miejsce ekumeniczny koncert muzyki sakralnej. Chór okręgu kościelnego Balingen pod kierownictwem Wolfganga Ehni wykonał utwory w większości bazujące na muzyce cerkiewnej, śpiewając w języku niemieckim i starocerkiewnosłowiańskim. Męski kwartet z Lublina pod dyrekcją diakona Jana Natiażko zaprezentował muzykę Kościoła Prawosławnego.

Następnego dnia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Tybindze zorganizowana została konferencja naukowa „Kościół i wojna”. Abp Abel podzielił się swoją refleksją dotyczącą 30-lecia kontaktów ekumenicznych Lublin–Balingen. Biskup Ewangelickiego Kościoła Krajowego w Wirtembergii Ernst-Wilhelm Gohl w swoim wystąpieniu podkreślił wagę ekumenicznego partnerstwa prawosławno-luterańskiego Lublin–Balingen w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej.

Następnie odbyły się prelekcje tematyczne: ks. Jan Kulik, proboszcz parafii w Zahorowie, wygłosił referat „Prawosławna etyka pokoju w czasie wojny”, prof. Jürgen Kampmann mówił na temat „Ewangelicka etyka pokoju w czasie wojny”, ks. Korneliusz Wilkiel, proboszcz parafii w Biłgoraju i kapelan w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego, zapoznał zebranych z kulisami pracy kapelana wojskowego Kościoła Prawosławnego, a ks. Bernhard Schaber-Laudien powiedział o pracy kapelana ewangelickiego. Wieczorem w kościele ewangelickim w Balingen odbył się koncert organowy organisty Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie Adama Zaleskiego.

W niedzielę, 21 maja, delegacja diecezji lubelsko-chełmskiej uczestniczyła w boskiej liturgii w Parafii Prawosławnej św. Marcina w Balingen, gdzie zostali serdecznie powitani przez miejscowego duchownego ks. Michaela Buka. Parafia ta również uczestniczyła w uroczystościach.

Podczas spotkań partnerzy mieli okazję do rozmów na temat sytuacji geopolitycznej w Europie i perspektyw rozwoju współpracy ekumenicznej. Abp Abel jako wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej zapoznał niemieckich partnerów z działalnością PRE oraz z funkcjonowaniem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Mówił m.in. o projekcie PRE pod „Pojednanie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech”, który obecnie ma szczególne znacznie dla rozwoju Polskiej Rady Ekumenicznej.

Punktem kulminacyjnym obchodów 30-lecia ekumenicznej współpracy Lublin–Balingen było nabożeństwo dziękczynne. Zostało ono przygotowane przy wystawie ogrodowej kwiatów w Balingen. Nabożeństwu przewodniczył bp Markus Schoch z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii. Podczas nabożeństwa abp Abel wygłosił homilię do tekstu Ewangelii Jana 16,5–15, odpowiadając na zapytanie Chrystusa „Dokąd idziesz?”. Nabożeństwo zakończyło się wspólnym błogosławieństwem abp. Abla i bp. Markusa Schocha.

ks. Marek Waszczuk/lublin.cerkiew.pl