Strona główna > Aktualności > Wizyta delegacji Kościoła Antiocheńskiego

19 sierpnia 2016

Wizyta delegacji Kościoła Antiocheńskiego

Doktorat honoris causa Chrzescijanskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dla patriarchy Antiochii Jana X
Doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dla patriarchy Antiochii Jana X (fot. ekumenizm.pl)


Prawosławny patriarcha Antiochii Jan X otrzymał honorowy doktorat Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie m.in. za działalność na rzecz dialogu międzywyznaniowego i międzyreligijnego. Syryjski hierarcha podczas swojej wizyty w Polsce spotkał się też m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i polskimi prawosławnymi.

Jan X wraz z kilkuosobową delegacją Patriarchatu Antiocheńskiego przebywa od 16 do 22 sierpnia z wizytą w Polsce. Pierwszego dnia wizyty senat Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej nadał syryjskiemu patriarsze tytuł doktora honoris causa za wybitne zasługi w zakresie kształtowania teologicznej i kulturowej tożsamości prawosławia w wymiarze światowym, rozwoju teologii prawosławnej i muzyki cerkiewnej oraz działalności dotyczącej dialogu międzywyznaniowego i międzyreligijnego. Recenzentami doktoratu byli teolodzy rzymskokatoliccy: abp prof. Alfons Nossol oraz o. prof. Zdzisław Kijas. Laudację wygłosił zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i profesor ChAT metropolita Sawa. Zwrócił uwagę, że Patriarchat Antiocheński na co dzień walczy o przetrwanie i podejmuje aktywną współpracę z chrześcijanami różnych wyznań, a także przedstawicielami innych religii, w tym przede wszystkim z muzułmanami.

Jan X w swym przemówieniu przypomniał o hermeneutycznej szkole teologicznej, tzw. antiocheńskiej, i dodał, że ChAT jest najlepszym dowodem na to, że mury Kościołów i klasztorów stały się matkami uniwersytetów. – To w istocie rzeczy nie stanowi ekskluzywizmu, ani też fanatycznej chrześcijańskiej ideologii, ale jest najlepszym dowodem na to, że chrześcijaństwo, pomimo wszelakich potknięć chrześcijan na przestrzeni historii i obecnie, pozostaje fundamentem ludzkiej cywilizacji w Europie i w wielu krajach. Jest ono przede wszystkim powołane do zaoferowania społeczeństwu wszelkich wartości, piękna i oświecenia, tego, czym tylko dysponuje, aby przekreślić wszelką odosobnioną i kłótliwą ideologię, otwierając tym samym z miłością i otwartością drogę dla spotkania się cywilizacji i unikania konfliktów pomiędzy nimi – mówił syryjski duchowny.

Patriarcha podkreślał też rolę swojego Kościoła w dialogu międzywyznaniowym i międzyreligijnym. – Kościół Antiochii był także i nadal pozostaje pierwszym oraz najbardziej zbliżonym Kościołem do arabskiej i muzułmańskiej cywilizacji, we wszystkich jej wymiarach. Z tego wynika, że posiada największe doświadczenie w dialogu międzyreligijnym pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, koncentrując się w pierwszej kolejności na budowaniu mostu komunikacji z innym człowiekiem, a poprzez to również na okazaniu własnej tożsamości – powiedział.

Drugiego dnia wizyty Jan X spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Patriarcha zaapelował o większe zaangażowanie humanitarne Polaków w Syrii – zarówno w zakresie pomocy na terenie wyniszczonego wojną kraju, jak i w kwestii przyjmowania syryjskich uchodźców.

W programie wizyty delegacji Patriarchatu Antiocheńskiego znalazły się również wizyty w ambasadach Syrii i Libanu oraz w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku, a także spotkania z prawosławnymi m.in. w Warszawie, Jabłecznej, Hajnówce, Białowieży, Białymstoku, Supraślu czy na Grabarce.

Kościół Antiocheński jest jednym z najstarszych w historii chrześcijaństwa. Obecnie liczy ok. 3 mln wiernych w Syrii oraz ok. 10 mln w Iraku, Libanie, Turcji, Zatoce Perskiej, Europie Zachodniej, Australii i Ameryce. Należą do niego w większości Arabowie. W związku z wojną domową w Syrii wierni Kościoła zmagają się z prześladowaniami. Jan X ma 61 lat. Od 2013 r. jest patriarchą antiocheńskim. Jest też doktorem teologii, specjalizuje się z liturgice i śpiewie cerkiewnym.

źródło: chat.edu.pl / orthodox.pl / ekumenizm.pl / Laboratorium Więzi

Czytaj więcej

Spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP i PRE

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu… Czytaj więcej

Adwent w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej

Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej