Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Wiosenne obrady Komisji ds. Dialogu KEP–PRE

31 marca 2019

W Płocku obradowała Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Podczas spotkania podjęto decyzje dotyczące przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i uczczenia 20. rocznicy podpisania dokumentu ekumenicznego „Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia”. Rozpoczęto też prace nad ekumenicznym vademecum.

Posiedzenie Komisji miało miejsce od 29 do 30 marca w siedzibie Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP w Płocku. Podczas obrad omówiono zarówno wydarzenia ekumeniczne minionych miesięcy, jak i podjęto decyzje dotyczące inicjatyw ekumenicznych w najbliższej przyszłości. Spotkanie zakończyło się nabożeństwem ekumenicznym w katedrze mariawickiej. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z historią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Szczegółowe informacje na temat spotkania w poniższym komunikacie.

 

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski
29–30 marca 2019 r.

W dniach 29 i 30 marca 2019 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP w Płocku.

Ze strony KEP obradom współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, a ze strony PRE bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół Ewangelicko-Augsburski). W zebraniu wzięli również udział: bp Marek Maria Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. Grzegorz Giemza (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki).

Stwierdzono, że ważnym wydarzeniem w roku 2018 było ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podsumowano przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019, który przebiegał pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości”. Postanowiono, że centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2020 odbędzie się 23 stycznia 2020 r. w Warszawie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy. Nabożeństwo będzie powiązane z 20. rocznicą podpisania w tym samym miejscu wspólnej „Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności”. Komisja powołała także zespół odpowiedzialny za przygotowanie polskiej edycji broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2020 r. Rozpoczęto prace nad ekumenicznym vademecum, które będzie przewodnikiem dla uczestników nabożeństw w różnych Kościołach oraz przybliży terminologię i panujące w nich zwyczaje. Podjęto również temat formacji ekumenicznej w Polsce.

W drugim dniu spotkania odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział także biskup płocki Piotr Libera z diecezjalnym referentem ekumenicznym ks. Włodzimierzem Piętką, proboszcz parafii prawosławnej ks. Eliasz Tarasiewicz i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Szymon Czembor. Następnie uczestnicy spotkania zapoznali się z historią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Najbliższe posiedzenie Komisji ds. Dialogu odbędzie się w dniu 9 października 2019 r. w Warszawie.

ks. Grzegorz Giemza
Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej

 

Zobacz też: