Szef ŚRK spotkał się z papieżem
9 grudnia 2010
Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit spotkał się w Watykanie z papieżem Benedyktem XVI na prywatnej audiencji. Obaj światowi przywódcy kościelni rozmawiali o ekumenizmie, wspólnym dialogu oraz sytuacji politycznej i religijnej w Sudanie i na Bliskim Wschodzie.
Audiencja miała miejsce 4 grudnia i trwała niecały kwadrans. To pierwsze spotkanie obu duchownych od objęcia przez ks. Olava Fykse Tveita stanowiska sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) w styczniu tego roku.
Papież podkreślił rolę Światowej Rady Kościołów. Zauważył, że jednym ze sposobów umacniania widzialnej jedności chrześcijan było postawienie Biblii w centrum teologicznej dyskusji i refleksji. Dopytywał o rozwój działalności ŚRK i jej plany na przyszłość.
Ks. Tveit zwrócił uwagę na szeroką współpracę Światowej Rady Kościołów i Kościoła Rzymskokatolickiego zarówno na poziomie centralnym jak i lokalnym. Jego zdaniem przystąpienie Kościoła Rzymskokatolickiego do ŚRK nie jest sprawą pilną. Pytał natomiast papieża, jak można umocnić już silną współpracę obu stron.
Benedykt XVI i ks. Olav Fykse Tveit dyskutowali także o sytuacji politycznej i religijnej w Sudanie i na Bliskim Wschodzie. Sekretarz generalny ŚRK planuje w najbliższym czasie podróż do Sudanu. W rozmowie z papieżem wyraził nadzieję, że zbliżające się referendum w tym kraju nie zaostrzy konfliktu między muzułmanami i chrześcijanami. – W tej sytuacji Kościół Rzymskokatolicki odgrywa niezwykle ważną rolę. W Chartumie obecność Kościoła jest bardzo widoczna i mocna – powiedział ks. Tveit.
Rozmawiając o sytuacji na Bliskim Wschodzie obaj duchowni zauważyli, że sytuacja tamtejszych Kościołów jest związana z sytuacją polityczną zarówno w Izraelu i Palestynie, jak też w całym regionie. Benedykt XVI i ks. Tveit podkreślili potrzebę budowania zaufania pomiędzy zwaśnionymi grupami oraz kontynuowania dialogu. Zdaniem sekretarza generalnego ŚRK, rządy państw regionu wiedzą, co mają robić, potrzebują jedynie odwagi i wsparcia. Ks. Tveit przypomniał również, że materiały do najbliższego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowały Kościoły z Jerozolimy.
Podczas swojego pobytu w Rzymie sekretarz generalny ŚRK spotkał się także z kard. Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dyskutowali o możliwości podróży papieża do Genewy i wizyty w siedzibie Światowej Rady Kościołów. Ks. Tveit odwiedził również siedziby Ruchu Focolare i społeczności Sant’Egidio oraz wziął udział w nabożeństwie Federacji Kościołów Protestanckich we Włoszech.
Światowa Rada Kościołów jest organizacją ekumeniczną, której celem jest działanie na rzecz jedności chrześcijan. Zrzesza obecnie 349 Kościołów członkowskich ze wszystkich kontynentów. Wśród nich są cztery polskie Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Polska Rada Ekumeniczna posiada status rady stowarzyszonej z ŚRK. Kościół Rzymskokatolicki nie jest członkiem ŚRK, ale współpracuje z nią na wielu polach, m.in. w Komisji Wiara i Ustrój.