Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Świeć przykładem – wspólny apel przedstawicieli Policji i Kościołów

23 listopada 2022

Ks. Leszek Gęsiak, insp. Mariusz Ciarka i ks. Grzegorz Giemza podczas konferencji prasowej na temat akcji „Świeć Przykładem” (fot. BP KEP)

 

– Noszenie elementów odblaskowych [na drodze] to okazywanie miłości do drugiego człowieka. Związana jest z tym także odpowiedzialność. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i ponosimy wspólnie odpowiedzialność – powiedział dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza podczas konferencji prasowej dotyczącej akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”. W promocję akcji zaangażowani są razem przedstawiciele Policji, Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Akcja skierowana jest do pieszych będących niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Akcja będzie trwała do końca roku. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom i rodzicom dzieci, o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Konferencja prasowa na temat akcji „Świeć Przykładem” odbyła się 22 listopada w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, przypomniał, że jest to już szósta edycja akcji. – Ważne jest dla nas przypominanie o bezpiecznym zachowaniu na drodze, abyśmy pamiętali o noszeniu elementów odblaskowych. Dzięki temu możemy dostrzec osobę poruszającą się na drodze znacznie szybciej – podkreślił.

Insp. Ciarka zauważył, że zmierzch w okresie jesienno-zimowym utrzymuje się dłużej. – Noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe. Zależy nam na tym, aby nie było ofiar śmiertelnych czy rannych. Prosimy, aby elementy odblaskowe nosić również na terenie zabudowanym. Te elementy odblaskowe powinny nosić zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Powinniśmy wyrabiać nawyk noszenia elementów odblaskowych już od najmłodszych lat – zaznaczył.

Insp. Ciarka zwrócił również uwagę, że od samego początku wojny w Ukrainie policja prowadzi bardzo szeroko zakrojone działania edukacyjne dla obywateli ukraińskich w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, w tym przypominając o noszeniu elementów odblaskowych.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak przypomniał z kolei, że Kościół Rzymskokatolicki angażuje się w akcję „Świeć Przykładem”, gdyż nabożeństwa w kościołach sprawowane są rano lub wieczorem, kiedy w okresie jesienno-zimowym jest ciemno. – Jeśli chodzi o małe miejscowości lub wioski, gdzie nie ma chodników czy dobrego oświetlenia, noszenie elementów odblaskowych może uratować nam życie – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że czas adwentu to czas mszy roratnich, odprawianych bardzo wcześnie rano lub wieczorem. – Bardzo zależy nam, by wszyscy, którzy udają się na modlitwę, kiedy jest ciemno, bezpiecznie dotarli do kościoła i bezpiecznie z niego wrócili – zaznaczył.

Z kolei ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, zauważył, że wszystkie związki religijne mają swoje uroczystości w godzinach, kiedy jest ciemno. – W Kościołach chrześcijańskich bardzo często mówimy o tym, aby być przykładem. Stąd też to bardzo dobre hasło tej akcji „Świeć Przykładem” – podkreślił. Dodał, że na co dzień nasze świadectwo jest ważniejsze niż tylko od święta.

– Noszenie elementów odblaskowych to okazywanie miłości do drugiego człowieka. Związana jest z tym także odpowiedzialność. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i ponosimy wspólnie odpowiedzialność – dodał ks. Giemza. Zaznaczył, że warto zadbać o siebie i innych oraz być przykładem dla dzieci i osób starszych.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji stwierdził, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczba wypadków z udziałem pieszych systematycznie maleje, chociaż w stosunku do ubiegłego roku takich wypadków jest o ponad 200 więcej. – Powinniśmy przede wszystkim mówić o rozsądku, bo od wielu lat namawiamy do tego, aby świecić przykładem. Takie małe elementy odblaskowe nie są niczym niemodnym czy zbędnym, a z odległości kilkudziesięciu metrów dla świateł mijania pojazdu zwiększają widoczność osoby do ponad stu metrów – podkreślił nadkom. Opas. Zaznaczył również, że ok. 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce to niechronieni uczestnicy ruchu. Najwięcej tych zdarzeń od lat notuje się w listopadzie i grudniu.

źródło: BP KEP

 

Czytaj też: wspólny apel przedstawicieli Policji, Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej ws. noszenia odblasków (2017)