Strona główna > Aktualności > Światowy Dzień Modlitwy 2024

27 lutego 2024

Światowy Dzień Modlitwy 2024

Światowy Dzień Modlitwy 2024

(fot. Julie Kolibrie/Pixabay)

 

Jak co roku w pierwszy piątek marca będzie obchodzony Światowy Dzień Modlitwy. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi „…we wzajemnej więzi, jaką daje pokój”, a liturgię przygotowały chrześcijanki z Palestyny.

Światowy Dzień Modlitwy (zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku w pierwszy piątek marca na całym świecie przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie. Liturgię i inne materiały za każdym razem przygotowują chrześcijanki z innego kraju – w tym roku z Palestyny. Nabożeństwa ŚDM będą się także odbywać w różnych miastach Polski.

Organizatorki tegorocznych nabożeństw Światowego Dnia Modlitwy chcą przede wszystkim modlić się o pokój. „Kiedy, jeśli nie teraz chrześcijanki wszystkich wyznań na całym świecie powinny się gromadzić na nabożeństwach i modlitwach, by żarliwie prosić o pokój? W naszej wspólnej modlitwie wyrażamy nadzieję, że każda ze stron konfliktów uczyni wszystko, co po ludzku możliwe, dla osiągnięcia pokoju. Na całym świecie w pierwszy piątek marca 2024 r. ludzie, pełni tęsknoty i nadziei, będą się modlić o to, by pokój na całym świecie, także w Ukrainie, Izraelu i Palestynie, nie był utopią, ale stał się rzeczywistością i codziennością” – czytamy we wprowadzeniu do nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy 2024, przygotowanym przez Komitet Krajowy ŚDM w Polsce.

Polski Komitet Krajowy ŚDM zdecydował się, podobnie jak Komitet niemiecki, nieco zmodyfikować liturgię przygotowaną przez chrześcijanki z Palestyny. Z jednej strony, ze względu na kontekst lokalny, włączył do modlitwy o pokój Ukrainę. Z drugiej zaś, nie chcąc prowokować polaryzacji związanej z konfliktem izraelsko-palestyńskim, szczególnie po atakach Hamasu 7 października i zbrojnej odpowiedzi Izraela, zrezygnował ze świadectw palestyńskich kobiet. „Chcemy też, aby jak najwięcej ludzi bez żadnych uprzedzeń wzięło udział w tegorocznym nabożeństwie Światowego Dnia Modlitwy. Nie chcemy prowokować, irytować czy niepokoić. Głęboko wierzymy, że modlitwy tego nabożeństwa przyczynią się do złagodzenia napięć w naszym kraju, do przerwania wojen w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i wszędzie tam, gdzie one mają miejsce” – napisały członkinie polskiego Komitetu Krajowego ŚDM.

 

Więcej:

Czytaj więcej

Adwent w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej

Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej

Obchody stulecia autokefalii polskiego Kościoła Prawosławnego

Z okazji z 100. rocznicy nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w… Czytaj więcej