Wizyta delegacji EKD w Polsce
Polskę odwiedziła delegacja Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele… Czytaj więcej
Uczestnicy spotkania przed siedzibą PRE (fot. MD)
W Warszawie odbyło się posiedzenie międzynarodowej grupy roboczej w ramach projektu ekumenicznego „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”. Wydano m.in. oświadczenie w sprawie ostatnich wydarzeń na Ukrainie.
Spotkanie miało miejsce 28 marca w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej. Poświęcone było przygotowaniom kolejnej konferencji w ramach projektu, która odbędzie się jesienią na Białorusi. Poruszono także kwestię finansowania projektu „Pojednanie” od 2016 r. Podczas spotkania omówiono sytuację polityczno-kościelną na Ukrainie oraz przygotowano wspólne oświadczenie dotyczące pokojowego rozwiązywania konfliktów, respektowania praw człowieka, praw międzynarodowych oraz odbudowy wzajemnego zaufania na Ukrainie. W oświadczeniu podkreślono, że miejscem prowadzenia spokojnego dialogu mogą być Kościoły na Ukrainie (pełny tekst oświadczenia poniżej).
W spotkaniu wzięli udział: ks. nadradca Michael Hübner (Kościół Ewangelicki w Niemczech), ks. Andreas Hamburg (Niemiecki Kościół Ewangelicki na Ukrainie), ks. dr Ihor Shaban (Ukraiński Kościół Greckokatolicki), prof. Włodzimierz Bureha (Ukraiński Kościół Prawosławny), dr Aleksander Dobroyer (Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie), Mikołaj Matrunczyk (Białoruski Kościół Prawosławny), ks. Ireneusz Lukas (Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej) i ks. Michał Dmitruk (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Polska Rada Ekumeniczna).
MD
___________________________
Oświadczenie
międzynarodowej, ekumenicznej grupy projektu
„Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”
W ostatnich miesiącach uwaga społeczności międzynarodowej skoncentrowana jest na Ukrainie. My, przedstawiciele prawosławnych, katolickich i luterańskich Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i Niemczech, również z niepokojem i nadzieją obserwujemy wydarzenia mające miejsce w tej części Europy. Chcielibyśmy przypomnieć podstawowe zasady, które naszym zdaniem mogą przyczynić się do rozwiązania nie tylko tego, ale również wielu innych konfliktów.
W tych dniach wznosimy swoje żarliwe modlitwy za Ukrainę i za naród Ukrainy. Wierzymy, że Bóg ukaże drogę do osiągnięcia spójności społecznej i pojednania.
Polskę odwiedziła delegacja Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele… Czytaj więcej
W kilkunastu miejscowościach w Polsce odbyły się nabożeństwa Światowego Dnia… Czytaj więcej
Rozpoczyna się jeden z najważniejszych okresów w życiu różnych Kościołów… Czytaj więcej