Strona główna > Aktualności > Siedem tygodni bez, siedem tygodni z

25 lutego 2015

Siedem tygodni bez, siedem tygodni z

7 tygodni bezRozpoczęła się akcja „7 tygodni bez”, której celem jest świadome przeżywanie okresu poprzedzającego Wielkanoc, zwanego w protestantyzmie czasem pasyjnym, zaś w katolicyzmie i prawosławiu wielkim postem.

Akcja ma skłonić jej uczestników do: przeanalizowania swoich przyzwyczajeń; zrezygnowania z ulubionych „grzeszków“, takich jak kofeina, nikotyna, słodycze; wyjaśnienia, co naprawdę decyduje o jakości życia; stworzenia miejsca na zmiany; rozwijania perspektyw; solidaryzowania się z innymi poprzez rezygnację z czegoś.

Na stronie internetowej akcji jej organizator – Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce – przekonuje, że okres poprzedzający Wielkanoc to czas, „w którym można zwolnić tempo, odsunąć się od spraw nieistotnych i zastanowić nad życiem, jego wartościami i sensem cierpienia, które jest jego nieodłączną częścią, ale przede wszystkim nad znaczeniem ofiary Chrystusa na krzyżu poniesionej za każdego człowieka, niezależnie od tego kim jest”.

W akcji „7 tygodni bez” podkreśla się, że tam, gdzie jest miejsce na rezygnację, jest też miejsce na coś nowego. „Post to nie tylko dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia pewnych pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Ale to także rezygnacja z przyzwyczajeń, jak również otwarcie się na nowe doświadczenia, wkroczenie w nowy etap życia” – czytamy na stronie internetowej akcji. Jej organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w spotkaniach, modlitwach, nabożeństwach. Zatem ma to być siedem tygodni zarówno „bez” czegoś, jak też „z” czymś.


Zobacz też:
www.7bez.cme.org.pl

Czytaj więcej

Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej

Warszawskie nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia

– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale… Czytaj więcej

Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie,… Czytaj więcej