Strona główna > Aktualności > Religia a demokracja

6 września 2019

Religia a demokracja

Religia a demokracja

16 września, czyli dzień po Międzynarodowym Dniu Demokracji, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają na konferencję pt. „Tworzymy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań”, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin w Warszawie. Polska Rada Ekumeniczna jest partnerem tego wydarzenia.

Wolność jest darem czy przekleństwem wierzących ludzi? Odpowiedzi podczas debaty będą szukać prymas Polski abp Wojciech Polak z Kościoła Rzymskokatolickiego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, bp Karin Johannesson z Kościoła Szwecji, rabin Małgorzata Kordowicz i mufti Tomasz Miśkiewicz.

Różne perspektywy i światopoglądy spotkają się także podczas wcześniejszej debaty na temat wpływu religii na demokrację, w której wezmą udział: redaktor naczelna magazynu „Znak” dr Dominika Kozłowska, prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego prof. Magdalena Środa, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Piotr Kładoczny i wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie prof. Jerzy Sojka.

Konferencję otworzą bp Jerzy Samiec i Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Punktem wyjścia będzie prezentacja polskich tłumaczeń dwóch dokumentów przygotowanych przez Kościół Ewangelicki w Niemczech („Kościół ewangelicki i wolnościowa demokracja”, „Konsensus i konflikt: polityka wymaga debaty. Dziesięć impulsów”) i jednego dokumentu opracowanego przez Światową Federację Luterańską („Kościół w przestrzeni publicznej”). Teksty są efektem wieloletniej refleksji środowiska ewangelickiego i dorobkiem całej protestanckiej teologii. Stawiają na nowo pytania o powinności chrześcijan wobec demokracji, obrony jej wartości i pokojowego, pełnego szacunku wobec odmiennych poglądów, rozwiązywania spornych kwestii.

Konferencja, poprzez prezentację dokumentów, dyskusje i warsztaty ma dać impuls do poszukiwania nowych metod współpracy i działania na rzecz wzajemnego zrozumienia. Organizowane 15 września uroczyste nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie przypomni o 80. rocznicy tragicznego wydarzenia, jakim było spalenia tego kościoła podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.

Poranne warsztaty zostały przygotowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację Konrada Adenauera, Rzecznika Praw Obywatelskich i Klub Inteligencji Katolickiej. Będą poruszać takie kwestie, jak odróżnianie prawdy od fałszu, odpowiedzialność w działaniach na rzecz pokoju, sprzeciw wobec hejtu oraz konieczność walki z ubóstwem. Debaty staną się okazją do zastanowienia się nad relacjami Kościoła (religii) i demokracji oraz nad znaczeniem wolności. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele różnych środowisk, wyznań i religii z Polski i zagranicy.

Projekt uzyskał finansowe wsparcie Światowej Federacji Luterańskiej, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Konrada Adenauera, Fundacji im. Stefana Batorego, a także Ambasady Niemiec w Polsce. Partnerami są ponadto Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Polska Rada Ekumeniczna i Klub Inteligencji Katolickiej.

Patronatem medialnym objęły konferencję: „Jednota”, Polskie Radio RDC, „Przewodnik Katolicki”, „Więź”, „Zwiastun Ewangelicki”, Portal deon.pl, Portal ewangelicy.pl, Portal luteranie.pl.

 

Wstęp na wydarzenie będzie otwarty, ale zarejestrowani uczestnicy otrzymają darmowo pakiet startowy.

wypełnij formularz rejestracyjny
(w przypadku osób prywatnych w rubryce „organizacja” należy wpisać nie dotyczy)

 

Pobierz:

Czytaj więcej

Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej

Warszawskie nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia

– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale… Czytaj więcej

Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie,… Czytaj więcej