Strona główna > Aktualności > Prezydent na nabożeństwie ekumenicznym w Wiśle

1 stycznia 2011

Prezydent na nabożeństwie ekumenicznym w Wiśle

W kaplicy św. Jadwigi Śląskiej przy rezydencji prezydenta na Zadnim Groniu w Wiśle prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną uczestniczyli w noworocznym nabożeństwie ekumenicznym. Nabożeństwo miało prywatny charakter i odbywało się bez udziału mediów.

W uroczystości, która odbyła się 1 stycznia, uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli różnych związków wyznaniowych obecnych w Wiśle. Nabożeństwu przewodniczyli proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej) w Wiśle-Czarne ks. Adam Glajcar oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Wiśle-Nowej Osadzie o. Wiesław Wiśniewski.

Nasza wspólna modlitwa obejmowała wszystko i wszystkich. To była noworoczna modlitwa w intencji Kościoła powszechnego, pary prezydenckiej, wiślan wszystkich wyznań, o pokój na świecie – powiedział o. Wiśniewski. Duchowny przypomniał, że w Wiśle żyją mieszkańcy bardzo wielu wyznań, a większość stanowią wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Podkreślił, że dialog ekumeniczny jest tu bardzo częsty. – Do spotkań dochodzi zarówno podczas świąt państwowych, jak i modlitw o jedność chrześcijan. Współpracujemy i wspólnie przeżywamy modlitwę – mówił o. Wiśniewski.

Prezydent Komorowski po nabożeństwie zwrócił się do wiernych. – Cieszył się, że w Wiśle mógł zobaczyć, jak przedstawiciele różnych wyznań potrafią w wielkiej ekumenii ze sobą współżyć i budować, a nie dzielić – powiedział uczestnik nabożeństwa, burmistrz Wisły Jan Poloczek.

Po nabożeństwie przedstawiciele różnych wyznań spotkali się z prezydentem w jego rezydencji. Bronisław Komorowski podjął ich kawą, herbatą i ciastem. Spotkanie trwało ponad godzinę. – To było bardzo przyjacielskie, serdeczne spotkanie w ciepłej atmosferze – powiedział burmistrz Poloczek.

Kilka dni wcześniej prezydent Bronisław Komorowski i jego żona wzięli udział w koncercie kolęd w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Piotra i Pawła w Wiśle-Centrum.

Drewniany budynek kaplicy przy wiślańskiej rezydencji prezydenta powstał w 1909 r. z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W środku znajduje się ołtarz z I połowy XVII w. i dwa obrazy, które zostały przeniesione z rozebranego kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. Jest także krucyfiks nieznanego autora z I połowy XIV w. Pod koniec 2009 r. para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy ofiarowali kaplicy tabernakulum, którego wcześniej nie posiadała.

Wisła to miejscowość, w której większość mieszkańców stanowią protestanci. Najliczniejszą grupę stanowią wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – około 50% społeczności. Około 30% to rzymskokatolicy, a pozostałe 20% to m.in. baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści, świadkowie Jehowy.

źródło: PAP/luteranie.pl

Na zdjęciu kaplica na Zadnim Groniu w Wiśle, fot. ak

Czytaj więcej

Spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP i PRE

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu… Czytaj więcej

Adwent w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej

Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej