Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy prezydent Kościoła w Hesji-Nassau

6 marca 2009

Ks. dr Volker Jung został nowym prezydentem Ewangelickiego Kościoła w Hesji-Nassau w Niemczech.

 

W związku z przejściem na emeryturę prezydenta (biskupa) Ewangelickiego Kościoła Krajowego Hesji-Nassau (EKHN) ks. prof. dr. Petera Steinackera, który 16 lat stał na czele Kościoła, nowym, szóstym prezydentem Kościoła EKHN został 49-letni ks. dziekan dr Volker Jung, wybrany przez Synod we wrześniu 2008 roku na 8 lat.

 

W niedzielę, 15 lutego, w kościele miejskim (parafialnym) we Friedbergu, w obecności ponad 800 zaproszonych uczestników oraz wielu gości z partnerskich Kościołów z całej Europy, a także z Afryki i Indii, odbyło się pożegnanie odchodzącego prezydenta Kościoła Hesji-Nassau, jak również wprowadzenie w urząd nowego prezydenta Kościoła.

 

Polską Radę Ekumeniczną na tej uroczystości reprezentowali: jej wiceprezes bp Janusz Jagucki (Kościół Ewangelicko-Augsburski), skarbnik bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) oraz dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas. Pierwszą część nabożeństwa prowadził dotychczasowy prezydent, który mówił o zadaniach, roli i znaczeniu Prezydenta Kościoła w Hesji-Nassau. Prezes Synodu EKHN prof. dr Karl Heinrich Schäfer odczytał akt wyboru prezydenta Volkera Junga. Następnie wiceprzewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec, luterański biskup Turyngii z Eisenach bp prof. dr Christoph Kähler przewodniczył liturgii wprowadzenia w urząd prezydenta Kościoła ks. dziekana dr. Volkera Junga, po czym włożył ręce na głowę ks. Junga. To samo uczynił poprzedni prezydent, przedstawiciele kierownictwa Kościoła oraz biskupi: prof. dr Martin Hein z Kassel, biskupi z Tanzanii, Indii i Ameryki, a w imieniu Polski bp Marek Izdebski.

Kazanie na tekst niedzielnej Ewangelii o czworakiej roli wygłosił nowy prezydent EKHN, który powiedział, że nie było daremne rzucanie ziarna na glebę ludzkich serc, skoro do EKHN przyznaje się dziś 1,8 mln ewangelików, a do nadchodzących wyborów do rad parafialnych zgłosiło się do kandydowania ok. 18 tys. chętnych współwyznawców.

 

W Powszechnej Modlitwie Kościoła (wiernych) wziął także udział kardynał Karl Lehmann z Kościoła Rzymskokatolickiego, a błogosławieństwa aronowego udzielił nowy prezydent Kościoła.

 

Ewangelicki Kościół Hesji-Nassau w swej obecnej strukturze powstał w miejscowości Friedberg 30 września 1947 r. Dwa dni później na pierwszego prezydenta został wybrany dobrze znany w Polsce ks. dr Martin Niemöller. Wtedy to ustalono, że na czele EKHN będzie stał „prezydent Kościoła Krajowego”, którego urząd odpowiada urzędowi biskupa. Kierownictwo duchowe Kościoła EKHN jest kolegialne – wraz z prezydentem sprawuje je zastępca prezydenta oraz 6 „propstów” (regionalnych biskupów), którzy stoją na czele następujących 6 „propstei” (diecezji): Herborn, Giessen, Wiesbaden, Mainz, Frankfurt nad Menem oraz Darmstadt, gdzie znajduje się także siedziba Kościoła. Propstei składają się z dziekanatów, na czele których stoi dziekan (Dekan/Dekanin), a dziekanaty składają się z parafii, na czele których stoi proboszcz (Pfarrer/Pfarrerin).

Wszyscy prezydenci Kościoła w Hesji-Nassau utrzymywali dobre stosunki z Polską Radą Ekumeniczną oraz z Kościołami ewangelickimi w Polsce.

______________

Wykaz prezydentów EKHN

  • 1. Prezydent – ks. dr Martin Niemöller, członek Kościoła Wyznającego w czasach nazizmu, ur. 14 I 1892 r. w Lippstad, zm. 6 III 1984 r. w Wiesbaden.
  • 2. Prezydent – ks. Wolfgang Sucker, ur. 21 VIII 1905 r. w Legnicy na Śląsku, zm. 30 XII 1968 r. w Darmstadt.
  • 3. Prezydent – ks. Helmut Hild, ur. 23 V 1921 r. w Weinbach koło Weilburg, zm. 11 IX 1999 r. w Darmstadt.
  • 4. Prezydent – ks. dr Helmut Spengler, ur. 19 IV 1931 r. w Wetzlar.
  • 5. Prezydent – ks. prof. dr Peter Steinacker ur. 12 XII 1943 r. we Frankfurcie nad Menem.
źródło: luteranie.pl, ekhn.de