Międzynarodowe spotkanie ekumeniczne w Warszawie
8 maja 2019Uczestnicy spotkania (fot. BP KEP)
Przedstawiciele Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Rzymskokatolickiego podczas swojego posiedzenia w Warszawie spotkali się z reprezentantami Polskiej Rady Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski. Rozmawiano o sytuacji ekumenicznej w Polsce, a także kwestiach migracji i sekularyzacji.
Od 6 maja w Warszawie obraduje komitet wykonawczy Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Rzymskokatolickiego. Grupa Robocza została utworzona w 1965 r. i służy obu stronom do dyskusji na temat wzajemnych relacji, wymiany doświadczeń i rozmów na temat zaangażowania ekumenicznego. Jej moderatorami są obecnie ze strony ŚRK abp Nifon, metropolita Târgoviște (Rumuński Kościół Prawosławny), zaś ze strony rzymskokatolickiej arcybiskup Dublina Diarmuid Martin.
7 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski (KEP) odbyło się spotkanie członków Grupy Roboczej z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i Episkopatu Polski. Obecny był również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontaktów z Kościołem Rzymskokatolickim. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej. Dodał, że ma nadzieję, iż umożliwi to zaznajomienie się z stanem dialogu ekumenicznego w Polsce, który nawiązuje do najchlubniejszych kart historii tolerancji religijnej w kraju.
Historię i teraźniejszość ruchu ekumenicznego w Polsce przybliżyli bp Edward Puślecki, Honorowy Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, oraz ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. Z kolei bp Andrzej Siemieniewski, delegat KEP ds. Polskiego Forum Chrześcijańskiego, podzielił się obserwacjami na temat tej nowej formy relacji pomiędzy różnymi wspólnotami chrześcijańskimi w Polsce.
Po tych wystąpieniach przedstawiciele Grupy Roboczej mieli możliwość uzyskania dodatkowych informacji dotyczących życia religijnego w Polsce oraz sytuacji poszczególnych Kościołów. Wymieniono również opinie na temat wyzwań stojących przed Kościołami, takich jak migracja i sekularyzacja.
Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa o jedność chrześcijan, którą poprowadzili wiceprezes PRE abp Abel z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i sekretarz zarządu PRE bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce.
Fotorelacja ze spotkania (fot. BP KEP)