Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Lipiec w Kościele Starokatolickim Mariawitów

24 lipca 2023 Lipiec w Kościele Starokatolickim Mariawitów

Letnie kolonie dla dzieci organizowane przez Kościół Starokatolicki Mariawitów w Międzywodziu (fot. KSM)

 

W lipcu Kościół Starokatolicki Mariawitów obchodzi kilka świąt. Ponadto w wielu parafiach odbywają się uroczystości patronalne, a dzieci i młodzież biorą udział w kościelnych koloniach i innych wyjazdach integracyjnych.

2 lipca, w oktawę narodzenia św. Jana Chrzciciela, mariawici obchodzą uroczystość Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę. 6 lipca w kalendarzu mariawickim znajduje się wspomnienie Jana Husa, czeskiego męczennika za wiarę, zaś 7 lipca św. św. Cyryla i Metodego, apostołów Słowian. 9 lipca mariawici wspominają św. Weronikę Giuliani, kapucynkę, patronkę nowicjuszek w Zgromadzeniu Sióstr Mariawitek. 15 lipca to w kalendarzu liturgicznym mariawitów święto Rozesłania Apostołów przez Pana Jezusa.

16 lipca jest wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej również Najświętszą Maryją Panną z Góry Karmel. Kapłani mariawici jako element swojego habitu zakładają szkaplerz, który jest płaszczem ochronnym Najświętszej Maryi Panny. Na szkaplerzu kapłańskim wyhaftowana jest monstrancja – symbol czci Przenajświętszego Sakramentu, do którego głoszenia są wezwani kapłani mariawici. Jedną z form szkaplerza są zakładane przez mariawitów medaliki, na awersie których wybite zostało wyobrażenie monstrancji adorowanej przez dwóch aniołów, zaś na rewersie wyobrażenie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

22 lipca Kościół Starokatolicki Mariawitów wspomina św. Marię Magdalenę, uznawaną za Apostołkę Apostołów, zaś 25 lipca św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Krzysztofa Męczennika. 26 lipca jest wspomnienie św. Anny i Joachima, rodziców Maryi i dziadków Jezusa. Często przy tej okazji wspomina się również Annę, matkę Samuela, prorokinię Annę oraz Annę i Jakuba Kozłowskich, rodziców Mateczki, założycielki mariawityzmu.

Lipiec jest miesiącem wakacyjnym i urlopowym, podczas którego Kościół Starokatolicki Mariawitów organizuje różne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży – kolonie, wyjazdy integracyjne, wycieczki. Ponadto w lipcu w wielu parafiach odbywają się uroczystości parafialne, potocznie zwane odpustami, na które chętnie pielgrzymują wierni z innych parafii i sympatycy. Uroczystości takie rozpoczynają się od mszy świętej w kościele parafialnym, której często przewodniczy biskup. Przyjeżdżają kapłani i wierni z innych parafii. Popularnym zwyczajem jest zapraszanie chórów i orkiestr dętych z innych parafii, które dbają o muzyczną oprawę całej uroczystości. Suma odpustowa kończy się procesją z Przenajświętszym Sakramentem wokół kościoła i odśpiewaniem dziękczynnego hymnu: „Ciebie Boga chwalimy”. Po nabożeństwie odbywa się integracyjne spotkanie z poczęstunkiem, któremu często towarzyszy śpiew chóru lub gra orkiestry dętej.

 

Więcej o lipcowych świętach i wydarzeniach w Kościele Starokatolickim Mariawitów tutaj