Strona główna > Aktualności > Kościelna codzienność w pandemii

30 września 2021

Kościelna codzienność w pandemii

Kościelna codzienność w pandemii

Półtora roku pandemii COVID-19 zmieniło życie społeczne na całym świecie. Miało też wpływ na codzienność kościelną. O tym, jak pandemia zmieniła duszpasterstwo, praktykę nabożeństwa i działalność diakonijną, dyskutowali przedstawiciele Kościołów z Niemiec, Polski, Węgier i Włoch podczas konferencji Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego Westfalii.

Konferencja odbyła się online od 29 do 30 września. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Ewangelickiego Westfalii, Kościołów Luterańskiego i Reformowanego na Węgrzech oraz Kościoła Waldensów we Włoszech.

Kościół online?

O społeczno-etycznych i eklezjologicznych wyzwaniach związanych z pandemią mówili prof. Traugott Jähnichen z Uniwersytetu Ruhry w Bochum i ks. prof. Sándor Fazakas z Uniwersytetu w Debreczynie. – W Niemczech mówimy o milczeniu Kościoła od rozpoczęcia pandemii – opowiadał prof. Jähnichen. Jak mówił, w Niemczech pojawiały się pytania o to, czy pandemia jest znakiem w kontekście cywilizacji i kultury. Zastanawiano się również, jak radzić sobie z poczuciem winy. Niemiecki teolog zwrócił też uwagę, że w obliczu pandemii kraje bogate są w lepszej sytuacji. – Potrzebujemy społeczeństwa bardziej odpornego i sprawiedliwego – stwierdził.

Ks. prof. Sándor Fazakas zauważył, że konieczność komunikacji zdalnej spowodowała pojawienie się wielu form życia religijnego w internecie, co postawiło pytania o to, gdzie przebiega granica wspólnoty, jaka jest rola duszpasterzy, czy można przystępować w ten sposób do sakramentów. Na Węgrzech zaobserwowano, że więcej osób ogląda transmisje online nabożeństw, niż wcześniej chodziło do kościoła, a także to, że wierni korzystają z różnych transmisji – nie tylko ze swoich kościołów lokalnych. – Przestrzeń wirtualna jest tworzona przez maszynę, nie jest realna, bo wystarczy awaria prądu i jej nie ma. Mimo to jest rzeczywista, bo wpływa na nasze relacje – podkreślił węgierski teolog. – Pojawia się pytanie, czy nie powinniśmy się w przyszłości liczyć z powstaniem Kościołów online – dodał.

Duszpasterstwo i diakonia

Uczestnicy konferencji dzielili się również swoimi doświadczeniami duszpasterskimi i diakonijnymi z okresu pandemii. Ks. Marcin Ratka-Matejko z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jastrzębiu-Zdroju opowiadał, że lockdown stał się okazją do zaangażowania się niektórych parafian przy obsłudze transmisji nabożeństw, zintensyfikowania współpracy z parafiami sąsiedzkimi, a także przekonania się, co można usprawnić w działalności parafii. – Możliwość komunii na odległość nie spotkała się z dużym zainteresowaniem, ale były osoby, które bardzo za to dziękowały – powiedział.

Ks. Anikó Révész z Węgierskiego Kościoła Reformowanego opowiadała o duszpasterstwie telefonicznym. Mówiła, że podczas pandemii, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, nastąpił wzrost liczby telefonów do duszpasterstwa. Odbyto ponad 12 tys. rozmów dotyczących pandemii. Wiele osób skarży się na izolację. Wzrasta liczba osób z myślami samobójczymi i depresją.

Ks. Matthias Mißfeldt mówił o swoich doświadczeniach duszpasterza szpitalnego w Dortmundzie. Zwracał uwagę na problemy związane z izolacją pacjentów chorych na COVID-19. – Dużym wyzwaniem są odwiedziny w szpitalach. W przypadku COVID-19 nie zawsze było to możliwe, co rodziło konflikty. Czasem całe duże rodziny chciały odwiedzać swojego bliskiego – opowiadał. Zwrócił też uwagę na to, że w przypadku śmierci chorego brak możliwości pożegnania go przez bliskich przyczyniał się do pogłębienia ich żałoby.

O działalności w sytuacji pandemii Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej ELEOS mówiła Marta Chomaniuk, zastępczyni dyrektora tej placówki. Pomoc dla bezdomnych była prowadzona mimo pandemicznych ograniczeń. Wydawane były paczki z żywnością, a także środkami higienicznymi. Ograniczone były, niestety, niektóre działania specjalistycznej placówki wsparcia dziennego, która prowadzi różne zajęcia dla dzieci, w tym również terapię. – W okresie pandemii musieliśmy przejść na kontakt online. Prowadziliśmy konsultacje indywidualne. Uruchomione zostały grupy na Facebooku. Pomagaliśmy w lekcjach – opowiadała Marta Chomaniuk.

Konferencja zakończyła się krótkim nabożeństwem. Rozważanie wygłosił dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza.

mk

Czytaj więcej

Stosunek Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej do ekumenizmu

Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas… Czytaj więcej

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami religii i mniejszości narodowych

W Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta Polski z przedstawicielami… Czytaj więcej

Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne

– Ekumenizm nie może być tylko styczniowym porywem grupy zapaleńców,… Czytaj więcej