Konferencja jednostek centralnych PNWM
25 października 2011
W Warszawie odbyła się doroczna konferencja jednostek centralnych Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jedną z tych jednostek jest Polska Rada Ekumeniczna, która koordynuje współpracę kościelnych grup młodzieżowych.
Konferencja, która miała miejsce od 17 do 19 października, w tym roku była połączona z jubileuszem 20-lecia założenia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek centralnych z Polski i Niemiec. Polską Radę Ekumeniczną, która jest jednostką centralną dla projektów grup młodzieżowych obu krajów wywodzących się z kręgów kościelnych, reprezentował Michał Dmitruk.
Pierwszy dzień konferencji poświecony był uroczystości jubileuszowej i odbył się w Fabryce Trzciny w Warszawie. Spotkanie otworzyli dyrektorzy zarządzający PNWM Paweł Moras (biuro w Warszawie) oraz Stephan Erb (biuro w Poczdamie). W uroczystości wzięli także udział były premier Tadeusz Mazowiecki oraz ambasador Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch.
W trakcie spotkania jubileuszowego odczytano listy gratulacyjne z okazji 20-lecia istnienia i pracy PNWM. W dalszej części programu odbyła się runda wspomnień „Spojrzenie wstecz: 20 lat polsko-niemieckiej wymiany młodzieży” oraz dyskusja panelowa na temat „Spojrzenie w przyszłość: Jak w przyszłości będzie wyglądała wymiana polsko-niemiecka? Szanse i perspektywy”.
Część konferencyjna rozpoczęła się od prezentacji najważniejszych przedsięwzięć PNWM w 2011 r. i planów na rok 2012. Pracownicy biur PNWM z Warszawy i Poczdamu przedstawili sprawozdania z wymiany szkolnej i pozaszkolnej. Poinformowali o zmianach kadrowych, obecnie prowadzonych projektach (m.in. „Spotkajmy się pojutrze” – pisaliśmy o tym tutaj), oraz możliwości składania wniosków on-line. PNWM zamierza wprowadzić także nowe, bardziej szczegółowe formularze sprawozdań z projektów.
W trakcie konferencji uczestnicy podzieleni na zespoły tematyczne (landowe jednostki centralne wymiany szkolnej i pozaszkolnej, euroregiony, placówki kształceniowe, stowarzyszenia i związki) omówili zasady dofinansowywania projektów, zapoznali się ze zmianami dotyczącymi przyznawania kosztów podróży, a także omówili i przedyskutowali wiele problemów. Mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy uczestnicząc w teście „Vademecum opracowywania wniosków”.
Przedstawiciele jednostek centralnych wzięli udział w grupach roboczych dotyczących różnych obszarów pracy w PNWM: jednostek centralnych, szkolenia w zakresie PR, przygotowywania projektów, zapoznania się z nowymi formularzami i aplikacjami.
Uczestnicy konferencji zapoznali się także z nowymi tematami w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Wzięli udział w warsztatach i wysłuchali referatu „Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju w polsko‐niemieckiej wymianie młodzieży – od zrozumienia do działania”, który przedstawiła Meike Gerboth z Akademii Europejskiej w Otzenhausen (Niemcy).
Zobacz też: