Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Kondolencje ze świata

13 kwietnia 2010

Kościoły, organizacje ekumeniczne, a także prywatne osoby na całym świecie składają kondolencje Polakom po sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób.

Słowa współczucia przekazali m.in. papież Benedykt XVI oraz prawosławni patriarchowie: aleksandryjski i całej Afryki Teodor II oraz Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Do Polskiej Rady Ekumenicznej od soboty z całego świata spływają kondolencje zarówno od Kościołów, organizacji ekumenicznych, jak też od prywatnych osób.

W imieniu Światowej Rady Kościołów zastępca sekretarza generalnego tej ekumenicznej organizacji Georges Lemopoulos wyraża głęboki żal po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Szczególne kondolencje kieruje w związku ze śmiercią dwóch duchownych Kościołów zrzeszonych Polskiej Radzie Ekumenicznej: abp. gen. Mirona (Chodakowskiego) z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz ks. płk. Adama Pilcha z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. „Zapewniamy was, że w tych smutnych dniach nasza wspólnota Kościołów będzie w żałobie razem z wami, Polakami. Będziemy się modlić o naprawienie tej wielkiej straty dla Polski i całego świata” – czytamy w liście kondolencyjnym ŚRK. Cały list tutaj (plik pdf).

W imieniu Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) kondolencje złożył ks. prof. Viorel Ionita, p.o. sekretarza generalnego tej ekumenicznej wspólnoty. W obliczu tak wielkiej tragedii przypomina słowa Jezusa Chrystusa: „Ja jestem zmartwychwstanie i życie”. „Nasze myśli i modlitwy kierujemy w stronę rodzin i bliskich ofiar tej tragedii” – zapewnia przedstawiciel CEC. Cały list tutaj (plik pdf).

Słowa współczucia przysłali również bracia z ekumenicznej Wspólnoty Taizé. W liście datowanym 10 kwietnia 2010 r. napisali: „Szczególna miłość do Polski, którą brat Roger jako dziedzictwo zostawił wszystkim braciom Wspólnoty z Taizé, sprawia, że cała nasza Wspólnota jest głęboko poruszona dzisiejszym tak trudnym i niepojętym doświadczeniem, które dotknęło wszystkich Polaków. Zaraz po otrzymaniu wiadomości o tragicznej katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku ponad 4 tysiące młodych Europejczyków obecnych w Taizé zebrało się razem z braćmi na wspólnej południowej modlitwie”. Cały list tutaj (plik pdf).

W liście kondolencyjnym od Ekumenicznej Rady Kościołów w Republice Czeskiej czytamy: „W tych dniach modlimy się nie tylko za opuszczone rodziny, ale także o Bożą pomoc i ukojenie dla całego narodu polskiego”. Cały list tutaj (plik pdf). O swoich modlitwach za Polaków zapewnia też Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich w Szwajcarii, a także Estońska Rada Kościołów, której prezes bp Einar Soone napisał: „Modlimy się, aby Bóg przez swojego Świętego Ducha pocieszył każdego, kto jest w żałobie, i aby dał zmarłym Swój najwspanialszy wieczny pokój”. Cały list tutaj (plik pdf).

W imieniu Fundacji „Znaki Nadziei” (partnera PRE w realizacji projektów) słowa współczucia przesłał Hermann Düringer. „Łączymy się w smutku z wami i wszystkimi ludźmi w Polsce” – napisał.

W imieniu Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Kanadzie kondolencje złożył bp Sylvester Bigaj. „Nasze modlitwy towarzyszą rodzinom zmarłych oraz wszystkim, których ta tragedia dotknęła. Przedwczesna śmierć zabrała kwiat życia politycznego w Polsce. Wraz z Polonią w Kanadzie wyrażamy naszą solidarność z Rodakami w kraju w tym czasie bólu i doświadczenia” – napisał.

Swoje słowa współczucia i solidarności z Polakami przekazała także dr Deborah Weissman, prezes Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. „Polska, przezwyciężając trudności, których doświadczyła w XX w., była w ostatnich latach dla świata modelowym przykładem demokratyzacji i rozwoju. Mamy szczerą nadzieję, że Polacy będą czerpać siłę z zasobów swoich tradycji narodowych i religijnych, aby poradzić sobie z obecnym kryzysem” – czytamy w jej liście (jego pełna treść tutaj).

Kondolencje złożyli Instytut Polski w Niemczech oraz Niemiecka Grupa Robocza „Dzieciom Czarnobylu”. Słowa współczucia przesyłały także prywatne osoby. „Drodzy bracia Polacy! Brak słów… Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie! Wyrażamy swoje ubolewania z powodu tak wielkiej tragedii, która dotknęła Polskę. W ciszy żalu i żałobnej modlitwy wyrażamy swoją solidarność ze wszystkimi Polakami” – napisali Walentyna i Alexander Dobroyer z Ukrainy.

Słowa współczucia przekazały również Kościoły w Polsce – czytaj tutaj.