Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Jubileusz współpracy metodystyczno-reformowanej

21 kwietnia 2020

Dziś mija 30 lat od przyjęcia deklaracji o ścisłej współpracy między Kościołem Ewangelicko-Metodystycznym i Ewangelicko-Reformowanym. W listopadzie zaś minie 75 lat od pierwszej deklaracji współpracy między tymi Kościołami, które są również członkami Polskiej Rady Ekumenicznej.

„[J]ako metodyści i ewangelicy reformowani, stwierdzamy, że w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu znajduje się jedyne źródło naszej wiary, że z niego czerpiemy zasady życia zgodnego z wolą Boga, potwierdzamy też zasadniczą zgodność rozumienia posłannictwa Ewangelii, uznajemy wzajemnie wartość udzielanego Chrztu (…), pragniemy wspólnie przystępować do Stołu Pańskiego (…), gdy przez wiarę przyjmujemy Ciało i Krew naszego Pana” – czytamy w dokumencie metodystyczno-reformowanym z 1990 r.

Ponadto oba Kościoły zadeklarowały wzajemne uznanie ordynacji duchownych, co umożliwia wzajemne posługiwanie duchowne. Zgodzili się też na przyjmowanie jedni drugich do zborów tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Wierni nie będą przy tym zobowiązani do zmiany wyznania.

Deklaracja została przyjęta 21 kwietnia 1990 r. przez LXIX Konferencję Doroczną Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, zaś tydzień później przez Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Była to kolejna deklaracja współpracy między oboma Kościołami. Pierwsza została podpisana 22 listopada 1945 r. i również zakładała wzajemne posługiwanie duchownych, a także możliwość nauczania religii przez duchownych obu wyznań i wspólne użytkowanie budynków kościelnych.

 

Czytaj: