Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczny głos w sprawie wolnej niedzieli

6 listopada 2011

Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościół Rzymskokatolicki przygotowują wspólny list do wiernych na temat świętowania niedzieli. O problemie mówią dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas oraz katolicki biskup opolski Andrzej Czaja.

Nie ulega wątpliwości, że dla większości Kościołów chrześcijańskich niedziela jest Dniem Pańskim. Stąd też będziemy starali się zwrócić uwagę na znaczenie tego dnia i przypomnieć, że jest on najważniejszym dniem dla chrześcijaństwa – powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) ks. Ireneusz Lukas. Wyjaśnił, że Kościoły będą przypominały nie tylko o konieczności uczestnictwa wiernych w niedzielnych nabożeństwach, ale także o tym, że niedziela jest dniem wolnym od pracy, dniem dla zdrowia, rodziny.

Chcemy przy tej okazji zwrócić uwagę m.in. na problemy dotyczące zatrudnienia czy nadmiernego wykorzystania pracowników, choćby np. w wielkich sieciach handlowych. Chcemy także mówić o wpływie braku dnia wolnego od pracy na życie rodzinne – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Rady. Dodał, że ochrona niedzieli jako dnia wolnego od pracy jest jednym z pięciu tematów, które PRE podnosi podczas polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Jak powiedział ks. Lukas, list miałby zostać odczytany podczas niedzielnych nabożeństw i mszy św. we wszystkich Kościołach zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz w Kościele Rzymskokatolickim. Nie wiadomo jeszcze, kiedy miałoby się to stać.

Członek Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Czaja z Opola (Kościół Rzymskokatolicki) podkreślił w rozmowie z PAP, że temat świętowania niedzieli podjęty został w odpowiedzi na zjawisko coraz mniej godnego przeżywania Dnia Pańskiego wśród wiernych wszystkich Kościołów w Polsce. – Jesteśmy świadomi, że nie tylko spada udział wiernych w liturgii, ale że wiele do życzenia pozostawia także sposób przeżywania niedzieli – powiedział bp Czaja.

Zaznaczył jednocześnie, że współczesne nurty myślowe i nasza codzienność sprawiają, że niedziela coraz bardziej staje się jedynie dniem wolnym, a nie Dniem Pańskim. Bp Czaja wyraził nadzieję, że temat handlu i pracy w niedzielę powróci do debaty publicznej i skłoni władze do powtórnej refleksji nad tym zagadnieniem.

Problemowi wolnej niedzieli poświęcona została niedawna konferencja „Świętowanie Dnia Pańskiego w ekumenicznej refleksji Kościołów”, która odbyła się w Kamieniu Śląskim pod koniec października (pisaliśmy o tym tutaj). Została ona zorganizowana przez Komisję ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

źródło: PAP