Ekumeniczne wspomnienie ofiar pogromu Żydów
17 listopada 2010
Marsz Pamięci odbył się 9 listopada. Jego inicjatorami byli proboszczowie i parafianie Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. dr Henryk Romanik, biblista z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Zdzisław Pacholski, koszaliński fotografik.
„Nocą kryształową” nazwano wydarzenia z 9 listopada 1938 r., kiedy w nazistowskich Niemczech dokonano pogromu Żydów. – Marsz Pamięci to nie tylko modlitwa żałobna za spoczywających na wszystkich koszalińskich cmentarzach, pielgrzymowanie po miejscach związanych z obecnością religii żydowskiej w Koszalinie i wspominanie „nocy kryształowej” z listopada 1938 r. To coś więcej. Inicjatywa ta pokazuje, że jest w Koszalinie grono osób, które myślą o tym, co ważne dla każdego człowieka, tak współczesnego, jak i dawnego. I to bez względu na to, jakim dany człowiek posługuje się językiem lub też w jakiej kulturze i religii został wychowany – powiedział ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, przewodniczący Koszalińskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i współorganizator Marszu.
Rocznicę „nocy kryształowej” rozpoczęła Panichida – prawosławne nabożeństwo za zmarłych, odprawione w cerkwi przez ks. Mikołaja Lewczuka, proboszcza koszalińskiej parafii prawosławnej. O historii dawnych koszalińskich wydarzeń mówił ks. dr Henryk Romanik. Następnie uczestnicy Marszu udali się do Parku Książąt Pomorskich, gdzie stała synagoga. Przy pomniku, który jest jedynym przypomnieniem o spalonej podczas „nocy kryształowej” synagodze, ks. Janusz Staszczak z koszalińskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odczytał Psalm 22. Zapalono również znicze. Dalszą trasę Marszu wyznaczyły dwa cmentarze żydowskie: tzw. stary cmentarz żydowski prze ul. Orlej oraz miejsce nowszej nekropolii przy ul. Racławickiej – obecnie na terenie Politechniki Koszalińskiej. Dzisiaj miejsca te upamiętniają jedynie symboliczne kamienie i tablice informujące o tym, że są to miejsca pochówku.
Marsz Pamięci ofiar „nocy kryształowej” odbył się w Koszalinie już po raz szósty. Po raz pierwszy miał on charakter ekumeniczny.