Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne modlitwy o pokój

1 marca 2024 Ekumeniczne modlitwy o pokój

Nabożeństwo Światowego Dnia Modlitwy 2024 w Warszawie (fot. mk)

 

Tradycyjnie w pierwszy piątek marca obchodzony był Światowy Dzień Modlitwy. Na całym świecie, w tym również w różnych miejscach w Polsce, odbyły się ekumeniczne nabożeństwa. W tym roku liturgię przygotowały chrześcijanki z Palestyny.

Światowy Dzień Modlitwy (zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku w pierwszy piątek marca na całym świecie przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie. Liturgię i inne materiały za każdym razem przygotowują chrześcijanki z innego kraju – w tym roku z Palestyny.

Polski Komitet Krajowy Światowego Dnia Modlitwy zdecydował się, podobnie jak Komitet niemiecki, nieco zmodyfikować liturgię przygotowaną przez chrześcijanki z Palestyny. Z jednej strony, ze względu na kontekst lokalny, włączył do modlitwy o pokój Ukrainę. Z drugiej zaś, nie chcąc prowokować polaryzacji związanej z konfliktem izraelsko-palestyńskim, szczególnie po atakach Hamasu 7 października i zbrojnej odpowiedzi Izraela, zrezygnował ze świadectw palestyńskich kobiet.

Nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy odbyły się w kilkunastu miejscowościach w Polsce. W Warszawie nabożeństwo miało miejsce 1 marca w kościele ewangelicko-reformowanym. Obecne były przedstawicielki i przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, w tym m.in. przewodnicząca Komitetu Krajowego ŚDM Hanna Tranda, przewodnicząca komisji kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej Małgorzata Platajs, a także prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki.

Kazanie wygłosiła Hanna Tranda w Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Zwracała uwagę, że pokój nie jest dany raz na zawsze, ale jest zadany. – To zadanie polega na dbaniu o niego [tzn. o pokój – przyp. red.], robieniu wszystkiego, aby mógł trwać, a konkretnie polega na właściwym stosunku człowieka do człowieka, np. na sposobie rozmowy ze sobą i takiego względem siebie postępowania, żeby pokój rozprzestrzeniał się wśród nas i między nami – mówiła. Nawiązała też do słów zmartwychwstałego Chrystusa „Pokój wam”. – To hasło zwycięstwa nad grzechem, śmiercią, nad złem, niesprawiedliwością, krzywdą, zniewoleniem, nad wojną – podkreśliła.

W intencjach modlitewnych szczególną uwagę zwracano na kwestię pokoju. Wspominano ją w kontekście osób dotkniętych przemocą i wojnami, sytuacji uchodźców, kryzysu klimatycznego czy szacunku dla odmienności. Jedna z intencji brzmiała następująco: „Modlimy się za wszystkich, którzy ucierpieli i nadal cierpią przez straszliwą wojnę w Ukrainie, za cierpiących w Palestynie i Izraelu, za wszystkich na całym świecie, których dotknęła wojna, terror i przemoc”.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał bp Andrzej Malicki. – Jeżeli cały świat się modli o pokój, pokój ten, o którym mówi Jezus Chrystus, na pewno będzie nam dany – powiedział. Prezes PRE zachęcał do modlitwy w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej. – Świat się pogubił i dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy modlitwy o pokój – przekonywał.

Ofiary pieniężne zebrane podczas nabożeństwa zostaną przekazane na pomoc dzieciom żołnierzy, którzy zginęli w wojnie w Ukrainie.

mk

 

Zobacz też: