Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Czwartki na Czarno – ekumeniczny sprzeciw wobec przemocy ze względu na płeć

1 grudnia 2023

 

Polska Rada Ekumeniczna objęła swoim patronatem kampanię „Czwartki na Czarno”, promującą sprzeciw wobec przemocy ze względu na płeć. Ta ekumeniczna inicjatywa zapoczątkowana została przez Światową Radę Kościołów, a w Polsce jest promowana przez Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA.

25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA włączył się w międzynarodową kampanię „Czwartki na Czarno”. Ta ekumeniczna inicjatywa, zapoczątkowana przez Światową Radę Kościołów, jest formą pokojowego protestu przeciwko przemocy i gwałtom, zwłaszcza w kontekście wojen i konfliktów. Kolor czarny w tej kampanii symbolizuje siłę i opór przeciwko przemocy.

Przemoc ze względu na płeć jest nieodłączną rzeczywistością w każdym kraju, dotykającą kobiety, mężczyzn i dzieci. W obawie przed stygmatyzacją ofiary często milczą, a przemoc jest zazwyczaj ukrywana. Polska YWCA i Polska Rada Ekumeniczna wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu, dołączając do światowego protestu.

Kampania „Czwartki na Czarno” zrodziła się z inspiracji działaniami odważnych kobiet na całym świecie, które stanęły wobec trudnych sytuacji, manifestując przeciwko przemocy, niesprawiedliwości i represjom. Wśród inspiracji znalazły się Matki Plaza de Mayo w Argentynie, które protestowały przeciwko dyktaturze, kobiety w czerni w Izraelu i Palestynie walczące przeciwko wojnie, kobiety w Rwandzie i Bośni protestujące przeciwko gwałtom jako broni wojennej oraz Ruch Black Sash w RPA, który sprzeciwiał się apartheidowi. Poprzez tę inicjatywę uczestnicy wyrażają swoje zaangażowanie w walkę o godność, sprawiedliwość i bezpieczeństwo dla wszystkich.

– „Czwartki na Czarno” przypominają, że nie można pozostawać obojętnym wobec przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć. Jako chrześcijanki jesteśmy przekonane, że Bóg się o nas troszczy, a my mamy obowiązek współpracy w dążeniu do świata wolnego od przemocy. Zachęcamy wszystkich do włączenia się – mówi prezydentka Polskiej YWCA Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Zasady kampanii są proste. Aby wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy i solidarność z jej ofiarami, wystarczy w czwartki ubierać się na czarno i nosić przypinkę z hasłem kampanii. Warto również umieścić swoje zdjęcie w mediach społecznościowych, by w ten sposób opowiedzieć o kampanii.

– Jako Polska YWCA zachęcamy do przeciwdziałania przemocy, wspierania ofiar i zmiany kultury tolerującej przemoc wobec kobiet. W przyszłości planujemy projekt poradniczy polegający na wspieraniu kobiet i dziewcząt doświadczających przemocy – mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

 

Przypinki można osobiście odebrać w Warszawie lub otrzymać wysyłkowo (z darowizną na cele statutowe). W tym celu proszę napisać na adres: biuro@ywca.pl.

Wsparcia finansowego dla tego projektu w Polsce udzielił fiński oddział YWCA.

 

Zobacz też: