Spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP i PRE
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu… Czytaj więcej
Polska Rada Ekumeniczna objęła swoim patronatem kampanię „Czwartki na Czarno”, promującą sprzeciw wobec przemocy ze względu na płeć. Ta ekumeniczna inicjatywa zapoczątkowana została przez Światową Radę Kościołów, a w Polsce jest promowana przez Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA.
25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA włączył się w międzynarodową kampanię „Czwartki na Czarno”. Ta ekumeniczna inicjatywa, zapoczątkowana przez Światową Radę Kościołów, jest formą pokojowego protestu przeciwko przemocy i gwałtom, zwłaszcza w kontekście wojen i konfliktów. Kolor czarny w tej kampanii symbolizuje siłę i opór przeciwko przemocy.
Przemoc ze względu na płeć jest nieodłączną rzeczywistością w każdym kraju, dotykającą kobiety, mężczyzn i dzieci. W obawie przed stygmatyzacją ofiary często milczą, a przemoc jest zazwyczaj ukrywana. Polska YWCA i Polska Rada Ekumeniczna wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu, dołączając do światowego protestu.
Kampania „Czwartki na Czarno” zrodziła się z inspiracji działaniami odważnych kobiet na całym świecie, które stanęły wobec trudnych sytuacji, manifestując przeciwko przemocy, niesprawiedliwości i represjom. Wśród inspiracji znalazły się Matki Plaza de Mayo w Argentynie, które protestowały przeciwko dyktaturze, kobiety w czerni w Izraelu i Palestynie walczące przeciwko wojnie, kobiety w Rwandzie i Bośni protestujące przeciwko gwałtom jako broni wojennej oraz Ruch Black Sash w RPA, który sprzeciwiał się apartheidowi. Poprzez tę inicjatywę uczestnicy wyrażają swoje zaangażowanie w walkę o godność, sprawiedliwość i bezpieczeństwo dla wszystkich.
– „Czwartki na Czarno” przypominają, że nie można pozostawać obojętnym wobec przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć. Jako chrześcijanki jesteśmy przekonane, że Bóg się o nas troszczy, a my mamy obowiązek współpracy w dążeniu do świata wolnego od przemocy. Zachęcamy wszystkich do włączenia się – mówi prezydentka Polskiej YWCA Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Zasady kampanii są proste. Aby wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy i solidarność z jej ofiarami, wystarczy w czwartki ubierać się na czarno i nosić przypinkę z hasłem kampanii. Warto również umieścić swoje zdjęcie w mediach społecznościowych, by w ten sposób opowiedzieć o kampanii.
– Jako Polska YWCA zachęcamy do przeciwdziałania przemocy, wspierania ofiar i zmiany kultury tolerującej przemoc wobec kobiet. W przyszłości planujemy projekt poradniczy polegający na wspieraniu kobiet i dziewcząt doświadczających przemocy – mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Przypinki można osobiście odebrać w Warszawie lub otrzymać wysyłkowo (z darowizną na cele statutowe). W tym celu proszę napisać na adres: biuro@ywca.pl.
Wsparcia finansowego dla tego projektu w Polsce udzielił fiński oddział YWCA.
Zobacz też:
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu… Czytaj więcej
Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej