Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Centralne nabożeństwo ekumeniczne

24 stycznia 2022 Centralne nabożeństwo ekumeniczne

Centralne nabożeństwo ekumeniczne w katedrze prawosławnej (fot. Michał Karski)

 

– Doświadczenie straty. Doświadczenie pustki, kiedy się nagle traci oparcie. Doświadczenie kryzysu. Doświadczenie końca świata, który dał nam dotąd poczucie bezpieczeństwa. To doświadczenie wpisane jest w drogę wiary, wpisane jest w drogę Kościoła – mówił bp Michał Janocha podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo odbyło się 23 stycznia w prawosławnej katedrze św. Magdaleny w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Obecni byli m.in. członkowie zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej: prezes bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), wiceprezes abp Abel (Kościół Prawosławny) i bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), a także dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Iga Zalisz i proboszczowie warszawskich parafii: luterańskiej – ks. Piotr Gaś, polskokatolickiej – ks. Henryk Dąbrowski i mariawickiej – kapł. M. Dominik Miller. Ze strony rzymskokatolickiej w nabożeństwie uczestniczyli bp Romuald Kamiński, bp Michał Janocha i ks. Andrzej Gałka.

Wierni jednej gwieździe

Nabożeństwo przebiegało według liturgii prawosławnej i uczestniczyło w nim licznie prawosławne duchowieństwo na czele z abp. Jerzym, zwierzchnikiem diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Kazanie wygłosił bp Michał Janocha, biskup pomocniczy rzymskokatolickiej archidiecezji warszawskiej. Odwołał się do ewangelicznego tekstu o mędrcach ze Wschodu, którzy przyszli oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Nawiązując do tej historii mówił, że wierzący powinni być wierni jednej gwieździe pośród wielu. – Droga za jedną gwiazdą pośród tysięcy jest świadomym wyborem ascezy w świecie oferującym wszystko – przekonywał hierarcha.

Podkreślił również, że wiara jest drogą pod prąd. W tym kontekście wspomniał o chrześcijanach ze Wschodu doświadczających prześladowań. – My, chrześcijanie, jesteśmy najbardziej prześladowaną grupą religijną na naszej planecie. Każdego roku ginie na świecie ok. 170 tys. chrześcijan różnych wyznań, zabijanych z powodu wiary w Chrystusa, przede wszystkim w krajach muzułmańskich, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. A oświecona Europy milczy. Czy, my, chrześcijańscy pasterze Europy, nie dołączamy się do tego milczenia? – pytał kaznodzieja.

Zwracał też uwagę na moment, gdy gwiazda gaśnie. – Doświadczenie straty. Doświadczenie pustki, kiedy się nagle traci oparcie. Doświadczenie kryzysu. Doświadczenie końca świata, który dał nam dotąd poczucie bezpieczeństwa. To doświadczenie wpisane jest w drogę wiary, wpisane jest w drogę Kościoła – podkreślał bp Janocha.

Stanowimy jedność

Na koniec nabożeństwa abp Abel podziękował wszystkim obecnym za przybycie. – Mimo, że jesteśmy podzieleni, ontologicznie stanowimy jedność. Przed nami pielgrzymowanie podczas całego roku 2022. Bądźmy blisko siebie, miłujmy się i dawajmy jak najwięcej świadectwa tego blasku naszej betlejemskiej gwiazdy – mówił prawosławny hierarcha.

Pozdrowienia przekazali również prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki i rzymskokatolicki ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Prezes PRE zwrócił uwagę, że Ewangelia czytana na nabożeństwie nie tylko mówiła o tym, by oddawać Bogu pokłon, ale też by iść i czynić uczniami. – Dlatego starajmy się wykonać ten nakaz Chrystusa, aby nie tylko mu się kłaniać, ale przede wszystkim iść i głosić jego słowo, żyć według jego wskazówek i być jego dobrymi uczniami – powiedział. Z kolei bp Kamiński podkreślił, że bardzo sobie ceni takie wspólne spotkania i apelował o wzajemne wspieranie się. – Jeśli czujemy się odrobinę mocniejsi, roztropniejsi, bardziej zorientowani, to w dużej pokorze użyczajmy tych łask innym, pomagajmy sobie nawzajem, aby ta droga zaowocowała stanięciem nas wszystkich przy boku Pana Jezusa – mówił hierarcha.

mk

 

Fotorelacja z nabożeństwo (fot. Michał Karski)