Strona główna > Aktualności > Apel polskich Kościołów w sprawie niedzieli

20 stycznia 2015

Apel polskich Kościołów w sprawie niedzieli

Apel polskich Kościołów w sprawie niedzieli

fot. Michał Karski


Zwierzchnicy wszystkich Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego podpisali wspólny „
Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli”.

Uroczystość podpisania apelu miała miejsce 20 stycznia w Centrum Luterańskim w Warszawie. Wśród sygnatariuszy znaleźli się zwierzchnicy polskich Kościołów: prezb. Mateusz Wichary (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. sup. Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp M. Ludwik Jabłoński (Kościół Starokatolicki Mariawitów), metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) oraz abp Stanisław Gądecki (przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego).

W apelu Kościoły zwracają uwagę, że „w naszym codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Staje się takim samym dniem, jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą”.

Autorzy tekstu apelują do wszystkich chrześcijan w Polsce, by na nowo odkryli wartość niedzieli jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary. „Jako pasterze Kościołów w Polsce wspieramy wszelkie inicjatywy społeczne, które mają na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku. Pragniemy przy tym podkreślić, że szanujemy inne rozumienie dnia świętego” – czytamy w apelu.

Adresatami apelu są zarówno pracownicy, pracodawcy, jak i władze państwowe. Kościoły apelują, by w niedzielę nie podejmować pracy i nie angażować do niej innych jeśli nie jest to konieczne, a także by przygotować takie rozwiązania prawne, które zapewnią ludziom pracy wypoczynek i świętowanie w niedzielę.

Każdy człowiek, bez względu na religię czy wyznanie, potrzebuje odpoczynku. To wspólna perspektywa starsza niż chrześcijaństwo – zauważył podczas konferencji prasowej abp Stanisław Gądecki. Rzymskokatolicki hierarcha ubolewał nad tym, że współczesna ekonomia i konkurencja międzynarodowa wymagają coraz szybszego tempa życia i chcą, by ludzie rezygnowali ze swoich praw. – To jest niesprawiedliwość, która burzy rodzinę, a w dalszej kolejności niszczy społeczeństwo – podkreślił.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego przekonywał, że niedziela powinna być dniem twórczej pracy człowieka. – Twórcza praca to taka, gdy człowiek poznaje Boga, koncentruje się na tym, co najważniejsze. Pozbawienie go wolnej niedzieli zawsze będzie prowadziło do różnych problemów społecznych – zaznaczył.

Sekretarz zarządu PRE ks. Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego mówił o kolejnych etapach prac nad dokumentem, którego idea zrodziła się we wrześniu 2010 r. Przypomniał również, że nie jest to pierwszy wspólny dokument Kościołów zrzeszonych w PRE i Kościoła Rzymskokatolickiego – w 2000 r. ogłoszony został dokument o wzajemnym uznawaniu chrztu, natomiast w 2013 r. podpisano apel o ochronę stworzenia.

Michał Karski

_______________

Czytaj: pełny tekst „Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli”

Czytaj więcej

Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej

Warszawskie nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia

– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale… Czytaj więcej

Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie,… Czytaj więcej