Akademia Ekumeniczna w Katowicach
fot. Adam Palion
Spotkania w ramach Akademii Ekumenicznej w Katowicach mają już trzy lata. Tematami dwóch ostatnich przed wakacjami spotkań były hinduizm i ewangelizacja w służbie pokoju.
Akademia Ekumeniczna to inicjatywa, w ramach której w Katowicach cyklicznie organizowane są wykłady i debaty na temat różnych wyznań religijnych. Prowadzi ją ks. dr Adam Palion, delegat rzymskokatolickiego metropolity ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, we współpracy z Tomaszem Kaliszem, redaktorem naczelnym protestanckiego Wydawnictwa CLC. Patronat nad inicjatywą objęli zwierzchnik rzymskokatolickiej archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc i przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej bp Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
17 maja w ramach spotkań Akademii Ekumenicznej w auli „Parnassos” Biblioteki Śląskiej wykład wygłosiła mgr Dagmara Wasilewska z Zakładu Orientalistyki i Językoznawstwa Ogólnego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Opierając się na bogatym materiale ikonograficznym przedstawiła przegląd podstawowych wierzeń religijnych i obyczajów kultury hinduizmu.
7 czerwca również w auli „Parnassos” Biblioteki Śląskiej wykład pt. „Ewangelizacja w służbie pokoju” wygłosił ks. prof. Jan Górski, misjolog z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zarówno prelekcja, jak i refleksje o potrzebie dialogu, tolerancji i dostrzegania odmienności przedstawicieli różnych religii i wyznań chrześcijańskich wokół nas poprowadziły zgromadzonych słuchaczy do modlitwy w intencji pokoju – „Śląskiego Asyżu”.
Głos zabierali m.in. przewodniczący katowickiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Włodzimierz Kac, imam miejscowej wspólnoty muzułmańskiej Abdul Jabbar Koubaisy, pastor Zboru Baptystycznego „Opoka” w Katowicach Ireneusz Górczyński, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Marian Niemiec i emerytowany rzymskokatolicki metropolita katolicki abp Damian Zimoń. Podkreślali wyjątkowość ekumenicznego i wielokulturowego krajobrazu Katowic i ziemi śląskiej, pozwalającego mieszkańcom i przyjezdnym na wzbogacanie swej tożsamości, poszerzanie horyzontów duchowych i budowanie cywilizacji pokoju.
Modlitewna atmosfera braterstwa i otwartości zakończyła trzeci rok „akademickich” spotkań. Każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą przygotowane po łacinie świadectwa ukończenia swoistego „licencjatu ekumenicznego”. Słuchacze otrzymali też plan zajęć na rok akademicki 2018/19, który rozpocznie się w październiku i jak zwykle wszyscy zainteresowani będą mogli uczęszczać na wszystkie spotkania Akademii Ekumenicznej.
Tomasz Kalisz
Fotorelacja ze spotkania Akademii Ekumenicznej w Katowicach (fot. Adam Palion)
Aktualności
- Architektura sakralna a ekologia
- Ekumeniczna modlitwa za miasto i region
- Światowy Dzień Modlitwy 2023 w Katowicach
- Chanuka, koncert i debata o świętowaniu
- Spotkanie o ikonie
- Ekumeniczne Dni Biblijne 2022 na Śląsku
- Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 na Śląsku i w Zagłębiu
- Ku nowemu odczytaniu Marcina Lutra i jego spuścizny
- Spotkanie o ruchu mesjanistycznym wśród Żydów
- Spotkanie o dialogu katolicko-muzułmańskim