Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna pomoc dla niewidomych w Rwandzie

niewidome dzieci w RwandzieZgodnie z decyzją Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej, ofiary zbierane podczas nabożeństw Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2012 mają zostać przeznaczone na rzecz ośrodka dla niewidomych dzieci w Rwandzie, prowadzonego przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża.

W Rwandzie jest około 64 tys. niewidomych, w tym 20 tys. dzieci. Najczęstszą przyczyną utraty wzroku są komplikacje po zapaleniu opon mózgowych czy nieszczepionej odrze, wiele dzieci traci wzrok na skutek niedożywienia oraz alergii na słońce. Kolejną przyczyną są choroby genetyczne.

Los niewidomego w tradycji afrykańskiej związany jest z przekleństwem, które ciąży nad rodziną. Dlatego niewidome dzieci są najczęściej ukrywane przez rodziny, które się ich wstydzą. Niewidomi są też skazani na żebractwo od najmłodszych lat.

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża znane są m.in. z prowadzenia ośrodka dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Do Rwandy przyjechały w 2006 r. W 2008 r. otworzyły w Kibeho Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niewidomych, a rok później szkołę podstawową, w której obecnie uczy się 40 dzieci. Docelowo ośrodek może zapewnić naukę i utrzymanie 100 uczniom. Miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w ośrodku wynosi 120 zł.

Ofiary można przekazać na konto bankowe Polskiej Rady Ekumenicznej
Bank Pekao S.A. v O/Warszawa
Nr 76 1240 1066 1111 0000 0005 9112

Na zdjęciu: niewidome dzieci z Rwandy modelują figury trójkąta (fot. archiwum FSK)