Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Komisja Młodzieży

Polska Rada Ekumeniczna

Komisja Młodzieży

Reformacyjne Nabożeństwo Młodzieżowe – relacja

Reformacyjne Nabożeństwo Młodzieżowe – relacja

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Pod wieczór, w kościele zebrało się ok. 90 młodych osób z różnych środowisk protestanckich, ale i nie tylko. Oto relacja jednego z uczestników, Mateusza Mendrocha:

„Wszystkich na początku przywitał Michał Koktysz, a następnie zaśpiewaliśmy pieśni a capella. Kazanie wygłosił Samuel Skrzypkowski, który analizował wielki nakaz misyjny Pana Jezusa zapisany w 28 rozdziale Ewangelii Mateusza. Dla mnie było to wartościowe wydarzenie pod kątem duchowym. Samuel mówił o tym, co powinno jednoczyć chrześcijan, skupiając się na Chrystusie oraz na Ewangelii. Podkreślał znaczenie Bożej łaski, nie zapominając także, iż wiara nie może być oderwana od postawy, ponieważ człowiek wierzący powinien wykonywać dobre uczynki. Stwierdził ze smutkiem, że dla wielu wierzących katolików na zachodzie Europy protestantyzm kojarzy się z grzechem, gdyż sporo ludzi identyfikujących się z tym nurtem odeszło od wiary i przestało patrzeć na Chrystusa, jako na wzór wszelkiej moralności, dostosowując się do standardów współczesnych. Samuel wezwał do tego, aby zastanowić się na czym dzisiaj polega wiara w Chrystusa i życie z Nim blisko oraz czy wiąże się to z przemienionym życiem.

Następnie wystąpił chór gospel, który niewątpliwie rozruszał ludzi, którzy znaleźli się w kościele. W końcu miało to być nabożeństwo energiczne (przynajmniej mi tak kojarzy się tytuł nabożeństwo młodzieżowe). Organizatorzy chcieli przez to pokazać, że w kościele jest miejsce dla różnych form liturgicznych. Chór poprowadził nas w trzech piosenkach, z czego dwie były w języku angielskim. Myślę, że warto było się wybrać, szczególnie podobało mi się kazanie, które faktycznie zostawiło mnie z kilkoma myślami, no i dobrze, że było też coś żywszego, aniżeli klasycznie rozumiana liturgia 😉 ”

 

Po nabożeństwie pojawiło się wiele pozytywnych głosów, by takie nabożeństwa robić częściej.