Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Komisja Młodzieży

Polska Rada Ekumeniczna

Komisja Młodzieży

Kim są święci?

Kim są święci?

Mamy zaszczyt już po raz drugi zaprosić na Międzywyznaniowe Spotkanie Młodzieży. Ks. Marcin Gościk opowie o tragicznych dla polskich prawosławnych wydarzeniach, które miały miejsce w 1947 r. na Lubelszczyźnie i Podlasiu.

Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 18:00 w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ul. Miodowa 21).

Tym razem udamy się w podróż przez historię Lubelszczyzny i południowego Podlasia. Porozmawiamy o wydarzeniach, które odmieniły rozwój prawosławia w Polsce.

W tę podróż w czasie zabierze nas ks. Marcin Gościk, który opowie o tragicznym dla polskiego prawosławia roku 1947, o ludziach – zwykłych, takich jak my, którzy zostali świętymi męczennikami za wiarę i o tym w jaki sposób dzisiaj prawosławni dziękują im za cierpienie i poświęcenie, które jest fundamentem obecnej struktury PAKP.

Nie będzie podręcznikowej wiedzy, to nie kolejny wykład w ramach studiów. Poznamy prawdziwe ludzkie historie, dowiemy się jakimi wspomnieniami dzielili się bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń. Będzie wzruszająco i ciekawie, ale nie będziemy Was namawiać, przyjdzie i przekonajcie się sami!

O prelegencie:

Ks. Marcin Gościk – absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wieloletni opiekun Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej oraz Redakcji Kwartalnika „Istocznik”. Współorganizator pieszych pielgrzymek do Chełma, Kostomłot, Jabłecznej i na Świętą Górę Grabarkę. Członek zespołu redakcyjnego książki „Dwie Godziny. Wspomnienia ofiar Akcji Wisła”. Na co dzień niesie posługę w parafii śww. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej.