Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Komisja Młodzieży

Polska Rada Ekumeniczna

Komisja Młodzieży

Kim są święci?

Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 18:00 w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ul. Miodowa 21).

Tym razem udamy się w podróż przez historię Lubelszczyzny i południowego Podlasia. Porozmawiamy o wydarzeniach, które odmieniły rozwój prawosławia w Polsce.

W tę podróż w czasie zabierze nas ks. Marcin Gościk, który opowie o tragicznym dla polskiego prawosławia roku 1947, o ludziach – zwykłych, takich jak my, którzy zostali świętymi męczennikami za wiarę i o tym w jaki sposób dzisiaj prawosławni dziękują im za cierpienie i poświęcenie, które jest fundamentem obecnej struktury PAKP.

Nie będzie podręcznikowej wiedzy, to nie kolejny wykład w ramach studiów. Poznamy prawdziwe ludzkie historie, dowiemy się jakimi wspomnieniami dzielili się bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń. Będzie wzruszająco i ciekawie, ale nie będziemy Was namawiać, przyjdzie i przekonajcie się sami!

O prelegencie:

Ks. Marcin Gościk – absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wieloletni opiekun Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej oraz Redakcji Kwartalnika „Istocznik”. Współorganizator pieszych pielgrzymek do Chełma, Kostomłot, Jabłecznej i na Świętą Górę Grabarkę. Członek zespołu redakcyjnego książki „Dwie Godziny. Wspomnienia ofiar Akcji Wisła”. Na co dzień niesie posługę w parafii śww. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej.