W położonym koło Mińska Mazowieckiego Cegłowie od początku XX w. działa Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Jej proboszczem od ponad 20 lat jest ks. M. Grzegorz Dróżdż. Jest to jedna z największych mariawickich parafii nie tylko na Mazowszu, ale także w całej Polsce. Tereny gminy Cegłów są od ponad stu lat silnie związane z mariawityzmem, a wyznawcy tego Kościoła od dziesięcioleci mają duży wpływ na rozwój tych okolic.
W roku 2021 Cegłów obchodził wielkie święto – 400 lat nadania praw miejskich. 16 lutego 1621 r. specjalnym przywilejem króla Zygmunta III Wazy Cegłów został podniesiony do rangi miasta. Niestety w 1869 r. reforma carskiego prawa administracyjnego sprawiła, że Cegłów został zdegradowane do rangi osady, tj. czegoś pośredniego pomiędzy wsią a miastem.
Mieszkańcy pamiętający o wielowiekowej historii i tradycjach ziemi, na której mieszkają, kilka lat temu postanowili odzyskać dla Cegłowa rangę miasta. W te działania zaangażowały się nie tylko lokalne władze, ale także księża i wierni z działających na terenie miejscowości dwóch parafii – rzymskokatolickiej i mariawickiej. Wygląda na to, że wysiłki mieszkańców zostały zauważone i docenione przez władze centralne, bo 1 stycznia 2022 r. Cegłów po ponad 150 latach odzyska prawa miejskie.
Program opowie o historii i współczesności miejscowości i gminy Cegłów, w której obok siebie od wielu lat żyją wyznawcy mariawityzmu oraz wierni Kościoła Rzymskokatolickiego.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.