Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Konferencja o migracji i uchodźstwie

 

Serdecznie zapraszamy duchownych, pracowników administracji kościelnej, nauczycieli, przedstawicieli kościelnych mediów i organizacji charytatywnych na konferencję „Gościnny Kościół dla migrantów”. Będzie to okazja do rozmowy na temat migracji i uchodźstwa, zapoznania się z możliwościami działania w tym zakresie, wysłuchania ekspertów, a także samych migrantów i uchodźców.

Konferencja odbędzie się od 28 do 29 października w Falentach koło Warszawy. Jest przeznaczona dla osób i instytucji zainteresowanych tematem migracji i uchodźstwa w Polsce.

Jaki jest cel konferencji?

Projekt „Gościnny Kościół”, który trwał przez dwa lata właśnie dobiegł końca, ale temat dotyczący uchodźców i migrantów nie jest i nie może być zamknięty. Mieliśmy okazje doświadczać jego trudności, ale i odkrywać tkwiący w nim potencjał, dlatego w czasie konferencji podsumujemy go z tych dwóch perspektyw, a także przedstawimy nowe możliwości.

Wiele się nauczyliśmy, ale też zapewne wiele jeszcze nie wiemy, dlatego spotykając się w gronie osób zainteresowanych tematem, pochodzących z różnych miejsc i środowisk, poświęcimy czas na warsztaty, spotkania z migrantami i uchodźcami oraz osobami reprezentującymi instytucje wspierające na co dzień te grupy, by wspólnie poszukać nowych perspektyw, zastanowić się nad możliwością rozwoju tego tematu i działań.

Dla kogo?

Chcemy zaprosić wszystkich, którzy na co dzień spotykają się z migrantami i uchodźcami lub chcą się do takich spotkań odpowiednio przygotować bądź sami są tymi, którzy innych mogą wprowadzać w ten temat. Dlatego zapraszamy: duchownych i pracowników kancelarii (osoby pierwszego kontaktu) z różnych Kościołów, katechetów, nauczycieli ze szkół prowadzonych przez organizacje kościelne, przedstawicieli mediów kościelnych, a także pracowników jednostek diakonijnych, charytatywnych, społecznych w Kościołach. Będziecie Wy i będą też specjalni goście, razem będziemy tworzyć to wydarzenie i uczestniczyć w nim.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Spodziewajcie się czasu na poznawanie się, dzielenie się osobistymi doświadczeniami, warsztatowe uczenie się od siebie nawzajem, prezentację stanowisk i postaw związanych z kryzysem migracyjnym, a także działań, starań, sukcesów, porażek i nowych wątków.

Będziemy rozmawiać m.in. o tym:
  • jakie są stanowiska Kościołów wobec kryzysu migracyjnego
  • co stoi za różnymi reakcjami wobec tego kryzysu
  • jak wygląda procedura uzyskania statusu uchodźcy
  • co dalej po jego uzyskaniu
  • co się konkretnie dzieje w praktycznych działaniach różnego typu instytucji w Polsce
Gdzie i kiedy?

28 i 29 października (poniedziałek i wtorek), Centrum Konferencyjne w Falentach k. Warszawy; www.falenty.com.pl

Dojazd:
  • samochodem 30 minut z centrum Warszawy
  • komunikacją miejską: tramwaj 7, 9, 15 do P+R Al. Krakowska, a następnie autobusem 706 przystanek Falenty Osiedle (kilka minut od przystanku jest ośrodek) lub autobusy 707, 721 do przystanku Puchały (dłuższy spacer ok. 20 minut)

Rozpoczynamy w poniedziałek od 15:30 (rejestracja i kawa), a we wtorek od godziny 9:00 i kończymy konferencję o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do udziału w konferencji.

Jak się zgłaszać?

Na zgłoszenia czekamy do 15 października poprzez formularz: https://forms.gle/zvut3iw6sRz9QCKQ9. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: pre@pre.pl lub telefoniczny: 22 849 96 79 (pn–pt w godz. 8:00–15:00).

Koszty

Dla osób zgłoszonych udział w konferencji jest bezpłatny (nocleg i wyżywienie). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Pobierz:

program konferencji

zaproszenie na konferencję

 

Opis warsztatów „Być uchodźcą w Polsce”

Warsztaty przybliżające sytuację uchodźców w Polsce prowadzone przez specjalistów z Fundacji Ocalenie, zajmującej się wspieraniem integracji uchodźców i imigrantów w Polsce.

W trakcie spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące tego, jak wygląda procedura ubiegania się o status uchodźcy w Polsce, jakie osoby przyjeżdżają, by starać się o tę ochronę, oraz na jaką pomoc mogą liczyć w trakcie czekania na decyzję i po jej otrzymaniu.

Warsztaty będą prowadzone metodami aktywnymi, angażującymi uczestników w dyskusje.

Prowadzący: Piotr Bystrianin i Kalina Czwarnóg