Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Prezydent KKE w Polsce

11 kwietnia 2022

Prezydent KKE ks. Christian Krieger (pierwszy z lewej) i przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich (drugi z prawej) na granicy polsko-ukraińskiej w Dorohusku. W środku wiceprezes PRE abp Abel (fot. Alessandro Di Maio/COMECE).

 

Polskę odwiedził prezydent Konferencji Kościołów Europejskich ks. Christian Krieger. Spotkał się z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także odwiedził miejsca, do których przyjeżdżają uchodźcy uciekający przed wojną w Ukrainie. Na granicy polsko-ukraińskiej ogłosił wraz z przewodniczącym rzymskokatolickiej Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej wspólne orędzie wielkanocne.

Ks. Christian Krieger przebywał w Polsce od 6 do 8 kwietnia. Pierwszego dnia spotkał się z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE). Obecni byli członkowie prezydium PRE: prezes bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), skarbnik bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) i bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), a także dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza i przedstawiciel Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Andrzej Kuźma. Rozmowa dotyczyła działań PRE i jej Kościołów członkowskich na rzecz uchodźców.

Następnie prezydent Konferencji Kościołów Europejskich (KKE) odwiedził miejsca w Warszawie, gdzie prowadzone są działania na rzecz uchodźców: Dworzec Zachodni, punkt recepcyjny w Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO, a także Centrum Kultury Prawosławnej. W tym ostatnim miejscu była okazja do rozmowy w uchodźcami, a także z ks. Doroteuszem Sawickim, który opowiedział o zaangażowaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Ponadto ks. Krieger spotkał się z dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Wandą Falk, która opowiedziała o zaangażowaniu Diakonii.

W kolejnych dniach wizyty ks. Christian Krieger wraz z przewodniczącym rzymskokatolickiej Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) kard. Jeanem-Claudem Hollerichem odwiedzili przejście graniczne w Dorohusku. Zapoznali się tam z działalnością organizacji pozarządowych i wolontariuszy pomagających uchodźcom oraz wydali wspólne orędzie wielkanocne. Zwrócili w nim uwagę, że historia pasji i śmierci Chrystusa odbija się echem w ludzkim cierpieniu i tragediach na całym świecie, również w Ukrainie. Podkreślili nadzieję, jaką daje zaufanie Bogu. Podziękowali za serdeczne przyjęcie uchodźców z Ukrainy, szczególnie w Polsce. „Nie ustawajmy w modlitwach i pracy na rzecz sprawiedliwości, pojednania i pokoju pomiędzy przedstawicielami różnych narodów i kultur” – napisali liderzy kościelni w swym wspólnym orędziu.

Ks. Krieger i kard. Hollerich odwiedzili też punkt recepcyjny Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie, gdzie mieli okazję do rozmowy z uchodźcami z Ukrainy oraz z pracującymi tam wolontariuszami. W Lublinie spotkali się z wiceprezesem Polskiej Rady Ekumenicznej abp. Ablem, ordynariuszem prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, a także z abp. Stanisławem Budzikiem, rzymskokatolickim metropolitą lubelskim. Zapoznali się z działaniami diecezjalnego Caritasu na rzecz uchodźców. Odwiedzili też Dom Pomocy Społecznej prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, gdzie uchodźcy wojenni z Ukrainy również znaleźli miejsce schronienia.

Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą 114 europejskich Kościołów tradycji prawosławnej, protestanckiej, anglikańskiej i starokatolickiej na rzecz dialogu, orędownictwa i wspólnego działania. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z KKE. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.

mk

 

Czytaj: wspólne orędzie wielkanocne prezydenta KKE i przewodniczącego COMECE

 

Zobacz też:

 

Ks. Christian Krieger i kard. Jean-Claude Hollerich na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku