Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nabożeństwo ekumeniczne w Węgrowie

21 listopada 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Węgrowie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych Kościołów.

W niedzielę, 18 listopada, kościół Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie miał zaszczyt być gospodarzem ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Węgrów w całej swojej wielowiekowej tradycji był miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Przed rokiem 1914 miasto było podzielone na cztery dzielnice: katolicką (z dwoma kościołami), protestancką (również z dwoma kościołami), żydowską (z dwiema synagogami i czterema domami modlitwy) oraz ruską (zamieszkałą przez wyznawców prawosławia z małą cerkwią). Dziś podobny układ występuje na starym mieście w Jerozolimie, gdzie istnieją cztery dzielnice: chrześcijańska, żydowska, arabska i ormiańska.

Na stałe w krajobraz Podlasia i Mazowsza wpisane są liczne parafie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którego założycielka św. Maria Franciszka Kozłowska urodziła się w Stoczku pod Węgrowem, a jej ojciec, nadleśniczy Jakub Kozłowski, zginął w bitwie pod Węgrowem 3 lutego 1863 r. jako uczestnik powstania styczniowego.

Ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne stało się okazją do powrócenia do tradycji modlitwy, w której wspólnie dziękowano Bogu za odzyskaną niepodległość. Jego uczestnicy prosili Boga o opiekę i błogosławieństwo dla ojczyzny. Modlitwą, myślą i sercem wspominali tych wszystkich, którzy oddali swoje ziemskie życie w walce o jej wolność. Wierni różnych Kościołów walczyli o wolność ojczyzny w insurekcji kościuszkowskiej, powstaniach listopadowym i styczniowym, jak też na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. Prochy żołnierzy – kapłanów i kapelanów spoczywają w lasach Katynia.

Nabożeństwo zgromadziło wiernych wielu Kościołów: Zielonoświątkowego z pastorem Robertem Kubiakiem z Siedlec, Katolickiego Mariawitów z kapłanem Zbigniewem Milewskim z  Długiej Kościelnej, Starokatolickiego Mariawitów z ks. Ładysławem Ratajczykiem z Żarnówki i ks. Janem Opalą z Mińska Mazowieckiego, Ewangelicko-Augsburskiego z ks. Pawłem Szwedo z Węgrowa, a także Rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Adwentystów Dnia Siódmego, Chrześcijan Baptystów. Obecny był też rabin Paweł Tarnopolski z Żydowskiej Mesjanistycznej Wspólnoty Shalom w Warszawie oraz burmistrz Węgrowa Paweł Marchela z przedstawicielami administracji państwowej i zaproszonymi gośćmi.

W trakcie liturgii śpiewał chór z mariawickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Żarnówce. Nabożeństwo było transmitowane przez Telewizję Polską oraz lokalną telewizję Podlasianka z Węgrowa.

ks. Paweł Szwedo