Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie władz Kościołów ewangelickich w Polsce

29 grudnia 2010

W Warszawie odbyło się spotkanie członków Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oraz przedstawicieli tych Kościołów działających w Komisji Trójstronnej. Rozmawiano m.in. o lokalnych relacjach między ewangelikami różnych wyznań oraz o dokumencie ekumenicznym na temat małżeństw mieszanych.

Spotkanie odbyło się 10 grudnia w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie. Delegacjom Kościołów przewodniczyli ich zwierzchnicy: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) oraz bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany).

Obrady rozpoczęły się od rozważania bp. Samca, który oparł je na tekście z Ewangelii Jana o powtórnym świadectwie Jana Chrzciciela o Jezusie. Kaznodzieja podkreślił rolę służby w społeczności kościelnej, a na plan pierwszy wywiódł potrzebę skromności i poszanowania doświadczenia starszych. Przypomniał zgromadzonym słowa Jana Chrzciciela o Zbawicielu: „On zaś musi wzrastać, ja zaś stawać się mniejszym”.

Tematykę spotkań adwentowych przygotowuje Komisja Trójstronna, która czasami spełnia rolę, jak się wyraził jeden z uczestników, „ściany płaczu”. Są to zatem tematy trudne i wymagające wspólnego głosu.

W tym roku dyskutowano nad równoprawnym traktowaniem w społeczności lokalnej (na szczeblu parafialnym) ewangelika innej konfesji. Wyrażono wolę porozumienia w tej materii. Podkreślano znaczenie w codziennej praktyce podpisania przez trzy Kościoły „Konkordii leuenberskiej”, ustanawiającej wspólnotę Stołu Pańskiego i kazalnicy (tekst dokumentu tutaj). Zauważono potrzebę wyjaśniających i zarazem regulujących rozmów bilateralnych, gdyż prawo, jakim w działaniach wewnętrznych kierują się Kościoły, różnie określa prawa i obowiązki członka parafii.

Bp Edward Puślecki powrócił do omawianego w zeszłym roku dokumentu przygotowanego przez Polską Radę Ekumeniczną i Konferencję Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego „Małżeństwo chrześcijańskie o różnej przynależności wyznaniowej” (tekst projektu dokumentu tutaj). Zdecydowano, że trzy Kościoły ewangelickie wydadzą wspólne oświadczenie o zawieraniu takich związków.

Spotkanie zakończyło się wyznaczeniem tematyki prac na najbliższe miesiące dla Komisji Trójstronnej. Będzie to szeroko rozumiana rola rodziny.

źródło: reformowani.pl