Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Poświęcenie kaplicy na Stadionie Narodowym

11 maja 2012

Poswiecenie kaplicy ekumenicznej na Stadionie Narodowym w Warszawie (fot. ks. Doroteusz Sawicki)

Uczestnicy uroczystości (fot. ks. Doroteusz Sawicki)

W obecności duchownych trzech religii – chrześcijaństwa, islamu i judaizmu – poświęcono kaplicę ekumeniczną na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej.

Uroczystość poświęcenia kaplicy na Stadionie Narodowym odbyła się 10 maja. Wzięli w niej udział m.in. abp Henryk Hoser z Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Marek Izdebski w Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, bp Ludwik M. Jabłoński z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, bp Jerzy z Kościoła Prawosławnego, bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego, ks. sup. Zbigniew Kamiński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneusz Lukas, Rabin Gminy Żydowskiej Maciej Pawlak, Wielki Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz.

Wielowyznaniowa kaplica na Stadionie Narodowym w Warszawie została zaprojektowana w taki sposób, aby wyznawca każdej religii mógł w niej znaleźć miejsce do skupienia. Ma służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych wyznań i religii. – Jest to miejsce inne niż wszystkie, w którym modlić się mogą przedstawiciele wszystkich religii – powiedział prezes Zarządu Narodowego Centrum Sportu Robert Wojtaś, który wyraził również nadzieję, że miejsce to wypełni swoją misję i będzie łączyło, a nie dzieliło.

Podczas uroczystości modlitwy zmawiali duchowni różnych wyznań i religii, a także sportowcy: futbolista Przemysław Twardzik, gimnastyk Leszek Blanik, panczenistka Luiza Złotowska, szermierz Radosław Zawrotniak oraz snowbordzista Mateusz Ligocki. Modlono się za uczestników Euro, piłkarzy, trenerów, sędziów, kibiców. Po uroczystości w kaplicy uczestnicy modlitwy zeszli na płytę stadionu i poświęcili koronę obiektu.

Projektanci kaplicy wielowyznaniowej uzgodnili projekt z rzymskokatolicką Diecezją Warszawsko-Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce (pisaliśmy o tym tutaj). Kaplica ekumeniczna o powierzchni 260 m kw. usytuowana jest na poziomie minus 3 Stadionu Narodowego, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie.

źródło: stadionnarodowy.org.pl