Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Konferencja o azylu

23 października 2012

14. Europejska Konferencja o Azylu w Warszawie (fot. Michal Dmitruk)

Uczestnicy konferencji (fot. Michał Dmitruk)

W Warszawie odbyła się 14. Europejska Konferencja o Azylu. Jej temat brzmiał: „Ubiegający się o ochronę w Europie – uchodźcy w Polsce, Unii Europejskiej i na zewnętrznych granicach Unii”. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i różnych organizacji z całej Europy, zajmujących się problematyką azylu i uchodźców.

Konferencja odbywała się od 9 do 12 października. Została zorganizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Dzieło Diakonii Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (Diakonisches Werk der EKD) we współpracy z Polską Radą Ekumeniczną.

Celem konferencji była wszechstronna prezentacja polskiego systemu azylowego w związku z deklaracjami Unii Europejskiej dotyczącymi budowania wspólnej polityki azylowej w Europie. Przedstawione zostały dobre jak i złe przykłady w zakresie przyjmowania i integracji uchodźców. Szczegółowo omówiono procedury azylowe organu pierwszej i drugiej instancji, zasady abolicji, tryby postępowania uchodźczego. Debatowano także nad tematyką statusu uchodźcy oraz ochrony czasowej.

Dwóch prelegentów zaprezentowało także sytuację uchodźców na Ukrainie i Białorusi – w krajach sąsiadujących z Unią Europejską.

Konferencja objęła także wizyty w instytucjach i centrach dla uchodźców, takich jak: Urząd ds. Cudzoziemców, Ośrodek Samopomocy Uchodźców (SINTAR), Dom Dziecka, Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Azylowe przy Lotnisku Chopina w Warszawie. Podczas tych wizyt uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczenia i omówienia konkretnych problemów i przykładów dobrych praktyk w dziedzinie azylu, dotyczących funkcjonowania, kwestii legislacyjnych oraz konkretnej pomocy migrantom i uchodźcom.

Złożono również wizytę w siedzibie agencji Frontex w Warszawie. Agencja ta prowadzi monitoring granic zewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Zadaniem Fronteksu jest udzielanie pomocy w szkoleniu służb granicznych, analiza ryzyka zagrożeń terroryzmem oraz wspomaganie państw członkowskich UE przy wydalaniu nielegalnych imigrantów.

Polską Radę Ekumeniczną reprezentowali jej prezes abp Jeremiasz, dyrektor ks. Ireneusz Lukas i Michał Dmitruk. W konferencji wzięła też udział dyrektor generalna Diakonii Polskiej Wanda Falk.

Michał Dmitruk