Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Koncert gospel na ćwierćwiecze wolności

31 maja 2014

Psalmy Wolnosci2Z okazji 25-lecia przełomu 1989 r. odbył się koncert „Psalmy wolności”. Występu zespołu gospel Trzecia Godzina Dnia wysłuchali m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, a także przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Rzymskokatolickiego.

Koncert odbył się 30 maja w warszawskim kościele rzymskokatolickim Wszystkich Świętych. Zorganizowały go Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz parafia Wszystkich Świętych, przy współudziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Trzecia Godzina Dnia (TGD) to jedna z najbardziej znanych w Polsce i najdłużej działających grup wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem, a zarazem wspólnota tworzona przez ludzi z różnych zakątków kraju, reprezentujących różne wyznania.

„Wysławiajcie Pana”, „Wielki jest nasz Pan”, „Błogosław duszo moja Pana”, „Mój ląd”, „Przyjdź jak deszcz”, „Tylko On”, „Nadzieja”, „Czekam chwili”, „Jahwe”, „Nadejdzie dzień”, „Ukojenie”, „Zmiłuj się Panie” – te utwory, z których większość oparta jest tekstowo na Księdze Psalmów, znalazły się w programie koncertu.

Na samym początku przemian w Polsce zapytano Jacka Kuronia, jak będzie, czy będzie lepiej. Odpowiedział, że nie wie, czy będzie lepiej, ale na pewno będzie weselej – przypomniał tuż przed występem muzyków Bronisław Komorowski. – Dzisiaj, po tych 25 latach, możemy powiedzieć, że na pewno jest o wiele lepiej, a jest wielkie zadanie, aby było weselej – to znaczy abyśmy potrafili pokazywać naszą radość, okazywać naszą wdzięczność, okazywać to, że cieszymy się naszymi wspólnymi osiągnięciami właśnie poprzez okazywanie radości, świętowanie – mówił prezydent. – Serdecznie dziękuję za radosne świętowanie, za postawę wdzięczności wyrażającą się także w okazywaniu życzliwości i radości – podkreślił.

W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej przemówił jej dyrektor ks. Ireneusz Lukas. Podkreślił, że koncert jest wyrazem radości i wdzięczności chrześcijan należących do różnych Kościołów, które nie tylko w ciągu ostatnich 25 lat wolności, ale od stuleci są integralną częścią Polski.

Religia w różnych przejawach przynależy do życia i jest ważnym wymiarem naszej codzienności. Mówimy dziś o tym z pewną oczywistością, podkreślając, że wolność przekonań, sumienia, wyznawanego światopoglądu i religii stanowi niezbywalne prawo każdego człowieka. W przeszłości nie zawsze tak było. Także dziś w wielu miejscach na świecie nie jest to oczywistością. Dlatego chrześcijanie różnych wyznań w Polsce, w tym siedem Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej przyłączają się do śpiewu psalmów wolności – mówił ks. Lukas.

Dyrektor PRE zauważył także, że muzyka gospel, której powstanie wiąże się z walką o wolność i godność zniewolonego człowieka, będzie podczas koncertu nie tylko wyrazem wdzięczności, ale także przypomnieniem o prawdziwej wolności, jaką człowiek znajduje w Bogu. Na koniec ks. Lukas zachęcał do „dalszego odpowiedzialnego pielęgnowania daru wolności, którym tak hojnie zostaliśmy w Polsce obdarowani”.

Na koncercie obecny był również kard. Kazimierz Nycz (Kościół Rzymskokatolicki), który nazwał to wydarzenie doskonałym wprowadzeniem w dni radosnego świętowania 25. rocznicy odzyskania wolności. – Rocznicę tę będziemy obchodzić zarówno na płaszczyźnie dziękowania Panu Bogu, a więc na płaszczyźnie religijnej, jak i płaszczyźnie państwowej – mówił rzymskokatolicki metropolita warszawski.

PAP/luk


Fotorelacja z koncertu (fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska, Kancelaria Prezydenta RP)