Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej

3 grudnia 2012

Koncert inaugurujacy Wigilijne Dzielo Pomocy Dzieciom 2012 w warszawskiej katedrze prawoslawnej (fot. Michal Karski)

Początek koncertu inaugurującego tegoroczne WDPD, w tle chór UW (fot. Michał Karski)

Pod hasłem „Podziel serce – pomnóż miłość” ruszyło tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – ekumeniczna akcja charytatywna organizowana co roku w okresie adwentu wspólnie przez katolicki Caritas, luterańską i reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos.

Podczas akcji rozprowadzane są świece wigilijne. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka.

29 listopada odbyła się konferencja prasowa na temat tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dyrektor katolickiego Caritas Polska ks. Marian Subocz zwrócił uwagę na ekumeniczny wymiar akcji. – Nie ma różnic wyznaniowych jeśli chodzi o biednych ludzi. Dlatego współpracujemy z organizacjami innych wyznań – mówił.

Dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wanda Falk nawiązała do hasła akcji „Podziel serce – pomnóż miłość”. – Dzieląc się, tylko pozornie pomniejszamy nasz stan posiadania – przekonywała. Podkreśliła, że akcja ma zwrócić uwagę na szczególną wartość dzielenia się, a przez to wspierania dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji socjalnej i życiowej.

Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, zachęcał do ciągłych wysiłków na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi. – Ta świeca jest symbolem. Zapalamy ją w Wigilię, ale chcemy, by paliła się przez cały rok – podkreślił.

Akcję wspiera aktorka Paulina Holtz. Na konferencji prasowej opowiadała, jak stara się uczyć swoje córki pomagania ludziom w potrzebie, m.in. poprzez przekazywanie im odzieży, z której jej dzieci wyrastają. – Ważne jest, by ta świeca była symbolem dobra, które powraca do nas. Miejmy nadzieję, że w tym roku ten podział będzie obfity – mówiła.

Z okazji inauguracji akcji 1 grudnia w prawosławnej Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny w Warszawie odbył się uroczysty koncert ekumeniczno-charytatywny. Wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich, który wykonał utwory sakralne trzech tradycji chrześcijańskich. Pieśni były przeplatane tekstami Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga, którego rok jest właśnie obchodzony.

Na koncercie obecni byli wierni i duchowni różnych wyznań. Wśród nich znaleźli się m.in. członkowie prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i metropolita Sawa z Kościoła Prawosławnego, a także rzymskokatolicki nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, były prezes PRE bp Zdzisław Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy i prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej bp Jerzy (Pańkowski), prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Ryszard Bogusz oraz dyrektorzy kościelnych organizacji charytatywnych: Wanda Falk, Biruta Pachnik, ks. Doroteusz Sawicki i ks. Marian Subocz.