Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczny marsz w rocznicę pogromu Żydów

29 listopada 2011

Uczestnicy Marszu Pamięci w miejscu, gdzie stała koszalińska synagoga (fot. Zdzisław Pacholski)

W Koszalinie w rocznicę nocy kryształowej odbył się VII Marsz Pamięci. Mieszkańcy miasta różnych wyznań przeszli śladami synagogi i cmentarzy żydowskich, a także spotkali się na dyskusji o żydowskich miejscach pamięci.

Marsz odbył się 9 listopada w rocznicę dokonanego w 1938 r. przez nazistów masowego pogromu Żydów, zwanego nocą kryształową. Ten dzień obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. W Koszalinie, który przed wojną był miastem niemieckim, podczas nocy kryształowej spalono synagogę, zniszczono mieszkania oraz sklepy żydowskie.

Tegoroczny Marsz Pamięci rozpoczął się modlitwą w kaplicy ewangelicko-augsburskiej św. Gertrudy. Następnie uczestnicy Marszu przeszli alejkami parkowymi, zatrzymując się przy miejscach związanych z obecnością Żydów w mieście. Były to: miejsce synagogi w Parku Książąt Pomorskich (obecnie jest tam kamień informujący o historii tego miejsca), stary cmentarz żydowski przy ul. Orlej nad rzeczką oraz nowy cmentarz przy ul. Racławickiej na terenie Politechniki. Uczestnicy wysłuchali psalmów i zapalili znicze.

Po Marszu spotkali się w koszalińskim Centrum Luterańskim na dyskusji na temat idei samego Marszu, jak też problemów związanych ze starym cmentarzem żydowskim w Koszalinie. Niepokój zebranych osób wzbudził nieuregulowany status tego cmentarza, który formalnie nie jest nekropolią, lecz terenem zielonym należącym do miasta.

Na pytanie: „Czyj jest cmentarz?” pada często kontrpytanie: „A czy jest cmentarz?”. Nasz Marsz Pamięci ma w imieniu tych nieobecnych, ale też nas samych, potwierdzać, że cmentarz jest i ma sens jego upamiętnianie – mówił jeden ze współorganizatorów Marszu Pamięci ks. Henryk Romanik z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Oprócz niego Marsz Pamięci współorganizowali artysta fotografik Zdzisław Pacholski oraz Koszaliński Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej. W Marszu i dyskusji wraz z organizatorami udział wzięli także radny miasta Artur Wezgraj oraz mieszkańcy Koszalina.

PRE

Fotorelacja z Marszu
_____________________

Zobacz też: Koszaliński Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej