Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna konferencja o globalizacji

24 października 2008

Od 20 do 23 października odbyła się w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) w Warszawie międzynarodowa konferencja ekumeniczna nt. „Globalizacja jako wyzwanie dla Kościołów w Europie”.  W konferencji zorganizowanej przez PRE we współpracy z Kościołem Ewangelickim Westfalii wzięli udział przedstawiciele Kościołów Ewangelickich w Niemczech, Kościoła Luterańskiego na Węgrzech, Kościoła Waldensów we Włoszech oraz reprezentanci Kościołów zrzeszonych w PRE.

Konferencję otworzył wykład dr. Petera Pavloviča reprezentującego Komisję Kościół i Społeczeństwo Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) z Brukseli na temat „Globalizacja z perspektywy KEK”. Dr Pavlovič mówił m.in. o dokumencie wydanym przez CEC „Kościoły Europejskie przeżywają wiarę w kontekście globalizacji”. Następnie uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów i prezentacji na temat globalizacji z perspektywy reprezentowanych na konferencji Kościołów w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce.  

Kościół Ewangelicki Westfalii od kilku lat intensywnie zajmuje się problemami związanymi z globalizacją i podejmuje liczne działania, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom globalizacji. Podczas konferencji mówił o nich ks. dr Ulrich Müller. Kościół Waldensów we Włoszech, odpowiadając na problemy globalizacyjne, szczególną wagę przywiązuje do pracy diakonijnej wśród migrantów. O pomocy migrantom i innych działaniach podejmowanych przez Kościoły we Włoszech mówili ks. dr Emanuele Fiume i William Jourdan. Sytuację na Węgrzech przedstawiła Elvira Gömböcz. Z kolei o globalizacji z polskiej perspektywy mówił ks. Cezary Królewicz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, duszpasterz i asystent kościelny w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Ewangelickich. Wśród referentów był także przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego, pracownik naukowy Katedry Ochrony Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mgr Krzysztof Wojciechowski. W swoim wystąpieniu zwrócił on szczególną uwagę na ochronę stworzenia w dobie globalizacji.

Oprócz wykładów i dyskusji uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z sytuacją wyznaniową w Warszawie. Konferencja rozpoczęła się nabożeństwem   ekumenicznym w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy w Warszawie, które prowadzili proboszcz parafii ks. Piotr Gaś i dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas. W trakcie konferencji uczestnicy gościli także w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. O historii Kościoła i parafii mówił ks. mitrat Anatol Szydłowski, proboszcz parafii. Goście z zagranicy spotkali się również ze zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp. Januszem Jaguckim w Centrum Luterańskim przy ulicy Miodowej w Warszawie.

 

Z okazji 20-lecia kontaktów i współpracy pomiędzy PRE a Kościołem Ewangelickim Westfalii, w siedzibie Rady odbyło się uroczyste przyjęcie. Prócz uczestników konferencji przybyli na nie prezes PRE abp Jeremiasz, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski, przedstawiciele pozostałych Kościołów członkowskich PRE, a także prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. Bogusław Milerski oraz dziekan tej uczelni prof. Tadeusz Zieliński.

Na zakończenie konferencji uczestnicy wyrazili chęć dalszej współpracy i wymiany doświadczeń. Kolejną konferencję w ramach współpracy pomiędzy PRE a Kościołem Ewangelickim Westfalii zaplanowano za dwa lata w Niemczech.

I.L.